Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kolombiya, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti! Büyükelçi Bogota'dan ayrıldı

Kolombiya, Gazze'deki saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. İsrail'in Bogota Büyükelçisi Gali Dagan, ülkeden ayrıldı. Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 23.06.2024 11:35
Güncelleme Tarihi: 23.06.2024 11:35

Kolombiya, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti! Büyükelçi Bogota'dan ayrıldı

Kolombiya, Gazze'de Filistin halkına yönelik devam eden saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. Bu kararın ardından İsrail'in Bogota Büyükelçisi Gali Dagan, Kolombiya'dan ayrıldı. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in Gazze'deki eylemlerini "soykırım" olarak nitelendirerek bu kararı duyurdu.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ GALI DAGAN ÜLKEDEN AYRILDI

İsrail'in Bogota Büyükelçisi Gali Dagan, sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoyla Kolombiya'ya veda etti. Dagan, videoda "Çok teşekkür ederim Kolombiya. Bize karşı çok naziktiniz. İki yıl boyunca kardeş ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk için yorulmadan çalıştınız. Sizi şimdiden özlemeye başladım. Hoşçakalın" ifadelerini kullandı. Dagan’ın ayrılışı, Kolombiya'nın İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesme kararının ardından geldi.

KOLOMBİYA'NIN TEL AVİV BÜYÜKELÇİSİ DE ÜLKEDEN AYRILACAK

Yerel basında yer alan haberlere göre, Kolombiya'nın Tel Aviv Büyükelçisi Margarita Manjarrez de bu ayın sonuna kadar İsrail'deki diplomatik misyonunu sona erdirecek. Bu adım, Kolombiya’nın İsrail ile diplomatik ilişkilerini tamamen sonlandırmak üzere attığı bir başka önemli adım olarak görülüyor.

CUMHURBAŞKANI PETRO'NUN AÇIKLAMALARI

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Gazze'de Filistin halkına yönelik devam eden saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesileceğini bildirmişti. Petro, İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığını belirterek, "Bugün meydanlara inen tüm insanlık bizimle aynı fikirde; soykırım çağına geri dönemeyiz. İnsanlığın gözleri önünde bütün bir halkın yok edilmesine seyirci kalamayız, Filistin ölürse insanlık da ölür" ifadelerini kullanmıştı.

Kolombiya'nın bu kararı, Gazze'deki sivil halkın maruz kaldığı şiddet ve saldırılara karşı güçlü bir tepki olarak değerlendiriliyor. Gazze'de devam eden çatışmalar ve sivil kayıplar, uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı ve birçok ülke İsrail’in eylemlerine karşı tepki gösterdi. Kolombiya'nın bu kararı, İsrail'in politikalarına karşı güçlü bir diplomatik duruş olarak öne çıkıyor.

Kolombiya’nın aldığı bu karar, dünya genelinde çeşitli tepkilere neden oldu. Bazı ülkeler Kolombiya'nın kararını desteklerken, bazıları ise bu adımı eleştirdi. Ancak, Cumhurbaşkanı Petro'nun açıklamaları ve Kolombiya’nın duruşu, Filistin halkına yönelik destek mesajı olarak kabul edildi.