Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail yerle bir ettiği Şucaiyye'den çekildi! Geride yıkım ve acı kaldı

İsrail ordusu, iki hafta süren yoğun kara saldırılarının ardından Gazze'nin Şucaiyye bölgesinden çekildi. Bölgede büyük yıkım yaşanırken, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ediyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 10.07.2024 19:39
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 19:39

İsrail yerle bir ettiği Şucaiyye'den çekildi! Geride yıkım ve acı kaldı

İsrail ordusu, yaklaşık iki hafta süren yoğun kara saldırılarının ardından Gazze'nin kuzeyindeki Şucaiyye bölgesinden çekildi. İsrail ordu radyosunun haberine göre, kara birlikleri iki haftadır yoğun saldırılar gerçekleştirdiği Şucaiyye'den çekildi.

BÖLGEDE BULUNAN TÜNELLER İMHA EDİLDİ

İsrail ordusu, Şucaiyye'de 8 yer altı tünelinin bulunduğunu ve imha edildiğini, ayrıca "silahlı kişilerin gözaltına alındığını" ve silah depolarının ele geçirildiğini öne sürdü. Gazze Şeridi'ndeki görgü tanıkları, İsrail ordusunun çekildiği Şucaiyye'de büyük yıkım bıraktığını aktardı. Bazı Filistinlilerin, İsrail ordusunun çekildiği Şucaiyye'ye döndüğü belirtildi.

-Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, bölgede İsrail ordusuna ait hasarlı bazı askeri araçların bırakıldığı görüldü. İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki saldırıları yoğunlaştırdığı belirtiliyor. Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir takası anlaşması için Hamas ve Tel Aviv arasında dolaylı müzakereler devam ederken, İsrail ordusunun saldırıları, güneyde Refah'ın yanı sıra kuzeydeki bölgelerde de yoğunlaşıyor.

GAZZE'DEKİ FİLİSTİNLİLER YİNE GÖÇE ZORLANIYOR

Gazze kenti başta olmak üzere Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki saldırılarını artıran İsrail ordusu, defalarca yerinden edilen Filistinlileri tekrar göçe zorluyor. İsrail ordusu, bu sabah Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Gazze kentindeki Filistinlerden bölgeyi terk ederek orta kesimde bulunan Deyr el-Belah'a göç etmelerini istemişti. Yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı Gazze Şeridi'nde, zorunlu göç Filistinlilerin hayatının bir parçası haline geldi.

SALDIRILARIN BAŞLANGICINDAN BU YANA ZORUNLU GÖÇ

Saldırıların başladığı 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'deki Filistinlilerin yaklaşık 2 milyonu zorla yerinden edildi. İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle milyonlarca Filistinli, defalarca göç etmek zorunda kaldı. Daha önce Gazze'nin güneyindeki Han Yunus ve Refah'a sığınan Filistinlileri defalarca yerinden eden İsrail, bölge halkını zorunlu göçe sürüklemeye devam ediyor.

BÜYÜK YIKIM VE CAN KAYIPLARI

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 278 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 4 "katliam" gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 52 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 208 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. Gazze'ye saldırıların başladığı 7 Ekim'den beri yaşamını kaybeden Filistinlilerin sayısının 38 bin 295'e, yaralananların sayısının da 88 bin 241'e çıktığı aktarıldı.

Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde sürdürülen bombardımanların büyük yıkıma yol açtığı vurgulandı. Açıklamada, hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.

İsrail ordusunun çekildiği Şucaiyye'de geride büyük bir enkaz kaldı. Filistinliler, İsrail'in saldırıları ve zorunlu göçlerle hayatlarına devam etmeye çalışırken, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için uluslararası çabalar sürüyor.