Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail-Lübnan sınırında gerginlik! Patlayıcı yüklü İHA saldırısında İsrail askeri yaralandı

Lübnan'dan gelen patlayıcı yüklü İHA'ların İsrail'e saldırısı sonucu bir İsrail askeri hafif yaralandı. İsrail ordusu, Hizbullah ile çatışmalara devam ediyor. Detaylar haberimizde!

Yayın Tarihi: 10.07.2024 23:33
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 23:33

İsrail-Lübnan sınırında gerginlik! Patlayıcı yüklü İHA saldırısında İsrail askeri yaralandı

İsrail ordusu, Lübnan'dan gelen patlayıcı yüklü insansız hava araçlarının (İHA) saldırısında bir askerinin hafif yaralandığını bildirdi. İsrail ordusunun açıklamasına göre, patlayıcı yüklü üç İHA, Lübnan topraklarından İsrail'e geçerek işgal altındaki Golan Tepeleri'nde patladı. Bu saldırı sonucunda bir İsrail askeri hafif şekilde yaralandı.

İHA SALDIRISI VE SONUÇLARI

İsrail ordusunun yaptığı açıklamada, patlayıcı yüklü üç İHA'nın Lübnan'dan kalkarak İsrail topraklarına girdiği belirtildi. Bu İHA'lar, İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'nde patlayarak bir askerin yaralanmasına neden oldu. Yaralı asker, olay yerinde ilk müdahalesi yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı ve durumunun iyi olduğu bildirildi.

Hizbullah, Golan Tepeleri'ndeki İsrail askeri üslerini katyuşa füzeleriyle hedef aldığını duyurdu. Bu saldırıların, İsrail'in Gazze Şeridi'ne ve Lübnan'ın güneyine yönelik operasyonlarına bir yanıt olduğu belirtiliyor. Hizbullah'ın açıklamasında, saldırıların İsrail'in askeri faaliyetlerine misilleme olarak gerçekleştirildiği vurgulandı.

İSRAİL'İN ASKERİ KARŞILIĞI

İsrail ordusu, Hizbullah'ın bu saldırılarına hızlı bir yanıt verdi. İsrail'e ait savaş uçakları, Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın konuşma yaptığı sırada Lübnan'ın başkenti Beyrut semalarında uçuşlar gerçekleştirerek ses hızını aştı ve sonik patlamaya neden oldu. Bu askeri harekat, bölgedeki tansiyonu daha da yükseltti.

İsrail, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bu saldırılar, Hamas'ın roket saldırılarına karşılık olarak gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda, İsrail'in kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile yoğun çatışmalar yaşanıyor. İsrail-Lübnan sınırındaki "Mavi Hat" olarak bilinen bölge, son haftalarda ciddi bir gerilim kaynağı haline geldi.

İsrail ile Lübnan arasında uzun süredir devam eden gerginlik, son haftalarda daha da tırmanmış durumda.