Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail Gazze'de UNRWA eğitim kurumunu bombaladı! 4 kişi yaşamını yitirdi

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) bağlı bir mesleki eğitim akademisini bombaladı. Saldırıda en az 4 Filistinli yaşamını yitirdi, birçok kişi yaralandı. Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 23.06.2024 15:53
Güncelleme Tarihi: 23.06.2024 15:53

İsrail Gazze'de UNRWA eğitim kurumunu bombaladı! 4 kişi yaşamını yitirdi

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) bağlı bir mesleki eğitim akademisini bombalaması sonucu en az 4 Filistinli yaşamını yitirdi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, saldırıda birçok kişi de yaralandı.

SALDIRININ DETAYLARI

7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, Gazze kentinde UNRWA'ya bağlı bir mesleki eğitim akademisini savaş uçaklarıyla hedef aldı. Saldırıda ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi ve bazı kişiler yaralandı. Bombardıman nedeniyle binanın dış duvarı tamamen yıkıldı ve büyük bir bölümü hasar gördü.

İsrail'in son 24 saatte Gazze kentine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı belirtiliyor. İsrail ordusu, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Bu süreçte, zorla yerinden edilen ailelerin sığındığı UNRWA'ya ait okullar ve yapılar da sık sık İsrail bombalarının hedefi oluyor.

GAZZE'DE BÜYÜK KAYIPLAR

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 598 Filistinli yaşamını yitirdi. Ayrıca, 86 bin 32 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da ciddi şekilde tahrip ediliyor.

Gazze'deki sivil altyapının hedef alınması, bölgedeki insani durumu daha da kötüleştiriyor. Eğitim kurumlarının, hastanelerin ve diğer sivil yapıların bombalanması, bölgedeki halkın güvenliğini tehlikeye atarken, temel hizmetlere erişimini de engelliyor. İsrail'in saldırıları, uluslararası toplum tarafından ciddi şekilde eleştiriliyor ve durdurulması için çağrılar yapılıyor.

UNRWA'NIN ROLÜ VE DURUMU

UNRWA, Filistinli mültecilere eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler sunarak onların yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Ancak, İsrail'in saldırıları UNRWA'nın çalışmalarını da zorlaştırıyor ve bu kurumun sivil halk için sağladığı hizmetlere erişimi kısıtlıyor. UNRWA'nın hedef alınması, uluslararası hukuk ve insan hakları ihlalleri bağlamında ciddi endişeler yaratıyor.