iPhone'lara yeni bir soluk geliyor! Herkesin şikayetçi olduğu o problem artık olmayacak

Apple yeni iPhone modellerinde pil ömrünü uzatıyor! Ancak bu teknoloji için biraz beklememiz gerekebilir. İşte detaylar...

iPhone'lara yeni bir soluk geliyor! Herkesin şikayetçi olduğu o problem artık olmayacak

Apple'ın gelecek nesil iPhone modellerinin pil ömrünün artması bekleniyor. Samsung Display'in OLED ekranlarda kullanacağı yeni malzemeler sayesinde ekranların daha az enerji tüketmesi planlanıyor.

Samsung, OLED panellerinde şu ana kadar kullanılan mavi floresan malzeme yerine yeni bir mavi fosforesan malzeme kullanmayı hedefliyor. Mevcut malzemelerin aksine yeni malzemenin verimliliği daha yüksek olacak.

iphone pil ömrü uzuyor

OLED panellerinde kırmızı ve yeşil fosforesan malzemelerin verimliliği %100 iken, mavi malzemelerinki yalnızca %25 civarındadır. Bu yüzden mavi kısmı yeni ve daha verimli bir malzemeyle değiştirmek, ekranların enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak.

Tahminlere göre yeni malzemeler sayesinde gelecek nesil iPhone'ların pil ömrü mevcut modellere göre %55 daha uzun olabilecek. Ancak bu teknolojinin cihazlarda kullanılmaya başlanması 2026'ya kadar bekleniyor. Yani en erken iPhone 18 serisinde karşımıza çıkabilecek.

Apple kullanıcıları gelecekte daha uzun pil ömrüne kavuşacak gibi görünüyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için henüz erken. Gelişmeleri takip etmek gerekecek.