İkinci el otomobil fiyatları çakıldı! Bu modeller yok satıyor: İşte alıcıların gözdesi ikinci eller

Ekim ayında Türkiye'de ikinci el çevrimiçi binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, Eylül'e göre yaklaşık %5 oranında azaldı, geçen yılın bu dönemine göre %7 düşüş yaşadı. Ayrıca, araç perakende fiyatları ortalama yüzde 1,54 oranında geriledi. Bu dönemde hangi araç modellerinin daha fazla tercih edildiği ise dikkat çeken bir diğer nokta oldu. İşte detaylar...

İkinci el otomobil fiyatları çakıldı! Bu modeller yok satıyor: İşte alıcıların gözdesi ikinci eller

Indicata'nın ikinci el çevrimiçi pazar raporuna göre, Türkiye'de ekimde ikinci el araç pazarı oldukça yoğun bir dönem geçirdi. İlan sayıları Eylül'e kıyasla 10.009 artarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve geçen yıl aynı döneme göre 29.492 ilan daha eklendi. Toplamda 388 bin 283 kurumsal ilanın yer aldığı bu dönemde, ilanların %35'i, yani 134.259 tane, başarılı bir şekilde satıldı.

İKİNCİ EL OTOMOBİLE  İLGİ ARTIYOR

ARABA

Ancak, satışların önemli oranda azalması dikkat çekiyor. Eylül'e göre  %5'lik bir düşme gözlemlenirken, geçen yıl ekim ayına göre ise yüzde 7'lik bir azalma görüldü.

Buna karşın, yılın ocak-ekim döneminde genel bir artış göze çarpıyor. Geçen yıl aynı döneme göre satış miktarlarında  %10'luk bir yükseliş yaşandı.

Elektrikli otomobillerde ise ilgi artıyor. İkinci el çevrimiçi binek ve hafif ticari araç pazarında en çok tercih edilen ilk 32 markanın 253 modeli arasında, 139 bin 335 ilanın fiyat farklılıklarına bakıldığında, ekim ayında perakende fiyatların eylül ayına göre   %1,54 düştüğü görülüyor. Dizel otomobiller satışlarında lider konumda bulunurken, ikinci el elektrikli otomobil satışlarında da önemli bir artış yaşandı.

Eylül ayında satılan binek otomobillerin %40'ını C segmenti araçlar oluşturdu. Ayrıca, S ve SUV segment otomobillerin satışlarının toplam binek otomobil satışı içindeki payı, Ekim 2022'ye göre yükseldi. D SUV, S ve C SUV segmentlerinde ise satışlarda belirgin bir artış kaydedildi.