Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hamas: Filistinlilerin geri dönüş hakkını savunuyoruz, UNRWA'nın feshine karşıyız

Hamas, Dünya Mülteciler Günü'nde Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkına olan bağlılığını vurguladı ve İsrail'in UNRWA'yı feshetme çabalarını reddetti. Filistinli mültecilerin haklarının korunması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Yayın Tarihi: 20.06.2024 13:38
Güncelleme Tarihi: 20.06.2024 13:38

Hamas: Filistinlilerin geri dönüş hakkını savunuyoruz, UNRWA'nın feshine karşıyız

HAMAS'IN FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİN GERİ DÖNÜŞ HAKKINA DESTEĞİ

Hamas, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkına olan bağlılığını bir kez daha teyit etti. Açıklamada, "Aksa Tufanı" olayının Filistinli mülteci meselesini küresel bir gündeme taşıdığı ve meselenin hakkaniyetini öne çıkardığı belirtildi. Hamas, bu durumun Filistinli mültecilerin haklarının unutulmasını engellediğini ifade etti.

FİLİSTİNLİLERİN ULUSAL HAKLARI TALEP EDİLDİ

Hamas, Filistin halkının ulusal haklarının tanınmasını talep etti. Açıklamada, Filistinlilerin özgürlük, bağımsızlık, geri dönüş ve İsrail'in işgaline son verilmesi gibi temel haklarının garanti altına alınması gerektiği vurgulandı. Hamas, bu hakların müzakereye tabi olmayan ve Filistinli nesillere aktarılan kutsal haklar olduğunu belirtti.

Hamas, Dünya Mülteciler Günü'nde de İsrail'in Gazze Şeridi, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Filistinlilere yönelik işlediği suç ve katliamlara dikkat çekti. Açıklamada, İsrail'in bu bölgelerdeki Filistinlilere yönelik devam eden baskı ve zulmünün kabul edilemez olduğu ifade edildi.

UNRWA'NIN KORUNMASI ÇAĞRISI

Hamas, Filistinli mültecilerin haklarını koruyan ve onlara sürekli hizmet veren Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) feshedilmesi girişimlerini reddettiğini belirtti. Açıklamada, ABD'nin desteğiyle İsrail'in UNRWA'nın faaliyetlerini sonlandırma çabalarının tamamının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

UNRWA'nın özellikle Gazze Şeridi'nde savunmasız siviller, mülteciler ve zorla yerinden edilmiş Filistinlilere yönelik önemli bir destek sağladığını belirten Hamas, bu kuruluşun devam eden varlığının büyük önem taşıdığını ifade etti. Hamas, uluslararası toplumu ve insan hakları kuruluşlarını, Filistinli mültecilerin haklarını koruma ve onurlu bir yaşam sürmeleri konusunda sorumluluk almaya davet etti.

FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİN GERİ DÖNÜŞ HAKKI

Hamas, Filistinli mültecilerin zorla yerlerinden edildikleri topraklarına geri dönme hakkının uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını belirtti. Açıklamada, bu hakkın kutsal ve tartışılamaz olduğu, Filistinli mültecilerin yerleşim veya alternatif vatan seçeneklerini kabul etmeyecekleri ifade edildi. Hamas, Filistinlilerin anavatanlarına dönme konusundaki sabırsızlığını ve kararlılığını vurguladı.

Hamas, bu bağlamda uluslararası topluma, BM'ye, Filistinli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere ve insan hakları kuruluşlarına çağrıda bulunarak, Filistinlilerin haklarının korunması ve geri dönüşlerinin sağlanması konusunda gerekli adımların atılmasını talep etti.