Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hamas, Biden’ın üç aşamalı ateşkes önerisine sıcak bakıyor

Hamas, ABD Başkanı Joe Biden'ın sunduğu üç aşamalı ateşkes planına olumlu yaklaştığını duyurdu. Plan, kalıcı ateşkes, Gazze'den çekilme, yeniden inşa ve esir değişimi maddelerini içeriyor.

Yayın Tarihi: 01.06.2024 00:48
Güncelleme Tarihi: 01.06.2024 00:49

Hamas, Biden’ın üç aşamalı ateşkes önerisine sıcak bakıyor

Hamas: ABD Başkanı Biden'ın, kalıcı ateşkes ve esir takasıyla ilgili önerilerine olumlu bakıyoruz

Hamas, İsrail'in sunduğu ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından açıklanan üç aşamalı ateşkes planına olumlu yaklaştığını duyurdu. Hamas'ın yazılı açıklamasında, Biden'ın Beyaz Saray'da dile getirdiği kalıcı ateşkes, İsrail'in Gazze'den çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimi önerilerine destek verildiği belirtildi.

Açıklamada, "ABD'nin bu tutumu ve uluslararası arenada Gazze'deki savaşın sona ermesi gerektiği yönünde oluşan kanaat, halkımızın ve kahraman direniş güçlerinin efsanevi azminin bir sonucudur." ifadesi kullanıldı. Hamas, "kalıcı ateşkes, İsrail ordusunun Gazze'den tamamen çekilmesi, yeniden imar, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve ciddi bir esir takasını" temel alan her türlü öneriye yapıcı ve olumlu bir şekilde karşılık vereceklerini vurguladı.

Biden, Beyaz Saray'daki konuşmasında, İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. İlk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılması öngörülüyor.

İkinci aşamada, kalıcı ateşkes sürecine geçişle ilgili müzakereler yürütülecek ve erkek askerler dahil kalan tüm canlı rehineler serbest bırakılacak. Üçüncü aşamada ise Gazze'nin yeniden inşa süreci gündeme gelecek ve tarafların elinde kalan ölü rehineler teslim edilecek.