Yerli eSIM Teknolojisi İlk Defa Kullanıldı

Yerli eSIM Teknolojisi İlk Defa Kullanıldı

Dünyada uzun yıllardır kullanılmakta olan eSIM teknolojisi Türkiye’ye de geldi. Yerli eSIM teknolojisi kullanılarak ilk telefon görüşmeleri de gerçekleştirildi. Vodafone ve Türk Telekom üzerinden eSIM teknolojisi kullanıma sunuldu.
Yerli eSIM teknolojisi Vodafone tarafından kısıtlı bir şekilde kullanılmaya başlandı. Btnet.com.tr’nin haberine göre 2020’nin son günlerinde gelen bu yenilikçi teknoloji 2021 yılı içerisinde tüm operatörler tarafından kullanılmaya başlanacak. Kısıtlı olanaklarla ilk defa yapılan denemeler sonucunda başarılı telefon görüşmeleri de gerçekleştirildi. 2021 yılında ise tam olarak kullanılabilecek.
BTK tarafından alt yapı yazılımı yapılan olan eSIM teknolojisi tamamen yerli ve milli olarak geliştirildi. Aktif olarak kullanılan operatörler ile yapılan görüşmelerde yurtdışına veri aktarımı sağlanmaktaydı. Yerli ve milli eSIM ile yurtdışına herhangi bir veri çıkışı olmadan görüşmeleri gerçekleştirmek mümkün olacak. Türkiye yapmış olduğu bu yenilik ile eSIM altyapısına sahip olan 4.ülke olarak tarihe geçti.
Ankara’da eSIM lansmanı yapıldı. Tanıtımda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yerli eSIM teknolojisini kullanarak telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Karaismailoğlu ilk olarak Vodafone üzerinden bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonlandıktan yaklaşık on saniye sonra başka bir operatöre bağlanarak görüşme yapıldı. Son olarak ise Türk Telekom üzerinden yurtdışı bir görüşme yaptı. Tek bir telefon üzerinden ve fiziksel SIM kullanmadan yapmış olduğu 3 görüşme ile birlikte tanıtımı gerçekleştirdi.

eSIM Teknolojisi Nedir?

eSIM en basit tanımıyla fiziksel SIM kullanmadan istenilen operatörden hizmet almayı sağlayan bir teknolojidir. eSIM sayesinde bir telefon üzerinden dilediğiniz kadar operatörden faydalanma şansı bulunabiliyor. Üretilen telefonlar içerisinde şu anlık birkaç marka ve model eSIM desteği bulundururken ilerleyen zamanlarda çıkarılacak olan her telefonda eSIM olması bekleniyor. Telefonların yanı sıra eSIM destekleyen akıllı saatler, akıllı beyaz eşyalar üzerinde de kullanılma şansı vardır. Aktif olarak Vodafone ve Türk Telekom üzerinden kısıtlı bir görüşme gerçekleştirilebilirken yeni yılla birlikte her operatör bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak. Turkcell de eSIM için ön siparişleri almaya başladı.
Kaynak : https://www.btnet.com.tr/turk-telekom-yerli-esimi-kullanima-sundu-1867Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*