Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır

Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır

Sanal alışveriş son yılların en popüler alışveriş yöntemleri arasında ilk sırada gelmektedir. Daha özgür ve kolay bir biçimde gerçekleştirilen alışverişler, sunulan çeşitli indirimlerin de etkisiyle birlikte daha cazip gelmektedir.
İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler, zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf gibi sebeplerden dolayı daha fazla ilgi görmektedir. Ürün satışı yapan mağazaların da maliyetleri düşürme açısından çok fazla tercih ettikleri bir alışveriş biçimi olmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında çeşitli alışveriş siteleri üzerinden ürünlerini satışa sunmak isteyen kişiler olacaktır. Trendyol da ürünlerin satışı için tercih edilebilecek en başarılı mağazalardan biridir. Ürünlerini burada satmak isteyen kullanıcılar için Trendyol’da mağaza nasıl açılır konusu oldukça önemli olmaktadır.

Trendyol Nasıl Çalışır?

Trendyol iki farklı satış biçimi üzerine hizmet vermektedir. İlk olarak Trendyol bünyesinde bulunan kendi ürünlerinin satışını yapma biçimi gelmektedir. İkinci olarak ise farklı firmaların bünyesinde bulunan ürünleri satabilmesini sağlayan Trendyol pazaryeri gelmektedir. Kendisine ait ürünlerin satışını yapmak isteyen firmalar, her kategori için farklı olmak üzere Trendyol’a belirli bir komisyon öderler. Satışlarını bu şekilde gerçekleştirirler. Gerçekleştirilen satışlar sonrasında kesilen faturalar, satışı yapan firmanın vergi ödeme yükümlülüğünü de doğurur. Bu sebeple firma Trendyol’un yanı sıra devlete de belirli bir miktar ücret ödemek durumunda kalır.

Trendyol’da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol her kullanıcının mağaza açabileceği bir platform değildir. Burada mağaza açmak isteyen kişilerin resmiyette var olan bir şirkete sahip olması gerekmektedir. Bir şirket belirtmeyen ve bu doğrultuda fatura kesemeyen kişiler burada satış gerçekleştiremez. Şirket sahibi olan kişilerin ise öncelikle bir başvuru yapması ve yapılan inceleme sonucunda satış yapabilir konusunda onay alması gerekmektedir.
Şirket sahibi olan kişiler, Trendyol web sitesinin üst bölümünde yer alan “Trendyol’da Satış Yap” seçeneğini kullanarak Trendyol Satıcı Başvurusu formuna ulaşmalıdır. Bu form içerisinde yer alan bilgiler eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. Bu formda kişisel bilgiler, kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, şirket bilgileri, satılacak ürünlere ilişkin bilgiler ve vergi levhası ile ilgili bilgiler talep edilmektedir. Girilen tüm bilgilerin ardından başvuru gerçekleştirilecektir. Başvuruda belirtilen bilgilerin doğruluğu yetkililer tarafından kontrol edildikten sonra, satışa uygun olup olmadığı konusunda karar verilecektir.

Trendyol’da Mağaza Açmanın Etkileri Nelerdir?

Teknolojik değişimin ve gelişimin büyük etkisinde kalan yaşamımız, ürün satışı gibi bir konuda da teknolojinin nimetlerinden mutlaka faydalanmalıdır. Sanal olarak nitelendirilebilecek bir mağaza açmanın çeşitli olumlu ve olumsuz etkileri olabilecektir. Satış gerçekleştirecek firma için oluşabilecek olumlu ve olumsuz etkilerden bazıları şunlardır:

  • Daha geniş kitleler tarafından ürünlerin incelenebilmesi sağlanacaktır.
  • Mağaza kirası ve giderleri gibi maliyetler ortadan kalkacaktır.
  • Aynı sektörde hizmet veren rakipler daha kolay analiz edilebilecektir.
  • Depolama konusunda yaşanabilecek sorunlar minimuma inecektir.
  • 7/24 satış yapabilme imkânı sağlayacaktır.
  • Ürünün kargolanması ve müşteriye ulaşması konusunda sorunlar yaşanabilecektir.
  • Aynı sektörde hizmet veren birçok firma olduğu için rekabet yüksek olacaktır.
  • Kullanılan ödeme yöntemleri ile ilgili sorunlar yaşanabilecektir.
  • Satılan ürün sonrasındaki prosedürlerden ötürü ödemenin hemen alınması zorlaşacaktır.
  • Satılan her ürün için komisyon ödenmesi zorluk yaşatacaktır.


Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*