RAM Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

RAM Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Ram Bellek seçerken nelere dikkat etmeliyim sorusunun cevabını arıyorsanız, yeni bir bilgisayar topluyor yada bilgisayar kasası revize işlemi yapıyorsanız ram almadan içeriğimizi mutlaka okuyunuz. Bir bilgisayar toplama aşamasında, bellek eklenmesi yada çıkarması gibi durumlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu tip konular ortaya çıktığında RAM’lerin birbirleri ile uyum sağlaması ve bu yön dahilinde çalışması gereklidir. Voltaj değeri, anakart uyumu, CL ve MHz değerleri gibi bir çok faktörü içerisinde barındıran RAM belleğini seçerken nasıl uyum sağlayacağı konusuna özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeni bir RAM alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında uyumlu olacağı en önemli parça anakart ve özellikleri olarak bilinmektedir. Mesela işlemcinizde, DDR3 tabanlı anakart mevcut ise DDR3 RAM alınması gerekmektedir. Ancak anakart ile RAM arasında farklılık söz konusu olduğu taktirde bilgisayarınız sürekli mavi ekran hataları verecek belki de hiç açılmamaya başlayacaktır. Eğer anakart ve RAM donanımları arasında uyumsuzluk var ve yine de kullanılmaya devam edilirse, anakartın yanması gibi ihtimaller de söz konusu olabilir, bu yüzden ram seçimine önem verilmesi gerekir.

Ram ve Anakart Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ram alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, anakart 2133 MHZ bellek destekleyebiliyorsa 3200 MHz bellek seçimi yapılmaması gerekmektedir. Anakartın en yüksek frekansı desteklenmeye devam ettiğinden dolayı 3200 frekansta çalışmayacaktır. Anakart içerisinde yer alan RAM slot sayısı da oldukça önemlidir. Kasa içerisinde 2 tane slot bulunmakta ise birden fazla bellek takılabilir, bu bilgileri daha detaylı olarak ana kart üretici firmanızın web sitesinde support bölümünden kaç MHZ ve her slota maksimum kaç GB ram takılabileceği hakkında detaylı info grafikler vardır. Çift slota sahip anakartlarda (eğer kartınız destekliyorsa) 32 GB hizmet alabilmek için 2 x 16 GB tercih edilebilmektedir. Ram ve anakart uyumu nasıl olmalıdır konusunu merak eden kişiler için bir diğer önemli husus ise farklı Ram’lerin birlikte çalışması halinde ortaya çıkabilecek durumlardır.

Bu sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

    • Görüntü alamama ya da sistemi çalıştırmada sıkıntı yaşanabilir
    • Sistemin açılması durumunda ise RAM’lerden bir tanesi çalışmayabilir ve RAM miktarında düşüklük gözlemlenebilir.
    • Kullanıldığı sırada tekrar başlatma ya da mavi ekran gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Ram ve anakart uyumu nasıl olmalıdır gibi konular üzerinde araştırma yapan kişiler için bu şekilde bir açıklama yapmak mümkündür.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*