Online Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi ?

Online Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi ?

Alışveriş denilince ilk olarak akla kadınlar gelse de, erkeklerde artık alışverişe bir o kadar istekli ve meraklı. Alışveriş yapmaya yönelik ülkemizde birçok farklı işyeri, büyük mağazalar ve hatta AVM içerisindeki markalar ve daha nice mecrada para harcamayıp alışveriş yapabilecek imkan bulunuyor. Kimileri nakit üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirse de, yapılan istatistikler çerçevesinde kredi kartı ile ödemelerin daha fazla olduğu görülüyor. Hatta çağımızın en pratik aksamını sunan internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapma durumu her yaştan insanın ilgisinin bulunduğu bir gerçek. Konumuz üzerinden ise bu konuyla ilişkili olarak internette kredi kartı kullanmak güvenli mi sorusuna kısa ve net cevaplarla bilgiler aktardık.

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli Mi?

İnternet üzerinden hizmet veya ürün alışverişlerine yönelik yapacağınız harcamalarda kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme, havale veya EFT ile ödeme seçenekleri gibi birçok tercihte bulunabilirsiniz. Eğer tercihiniz kredi kartından yana ise bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız. Her geçen gün geliştirilen ve farklı çeşitliliklerle karşımıza çıkan ödeme seçenekleri farklı tehlikelere yol açabiliyor. İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapma durumunun sadece kaynak site değil, aynı zamanda sizden de etkilenen bir durum olduğunu bilmelisiniz. Ürün veya hizmet alımlarında ilgili web sitesinin ne denli güvenli olduğunu bilmelisiniz. Ne olduğu belirsiz web sitelerine erişim sağlayarak kredi kartı bilgilerinizi vermeniz size zarar olarak geri dönebilir. Bu nedenle 3D güvenlik şifresi ile ödeme olanağını vermeyen sitelerden uzak durun.

Bilgisayarınızın Güvenli Olduğundan Emin Olun!

Bu durumda tehlike arz eden durumun sadece alışveriş yapılan web sitesinin değil, aynı zamanda sizin bilgisayarınızdan kaynaklı olduğunu da bilmelisiniz. Zira olası bir virüs bulaşması ve keylogger adı verilen casus yazılımlara yönelik bir durum söz konusu ise, klavye üzerinden bastığınız her tuşun kayıt altına alındığını bilmelisiniz. Bu nedenle kaliteli bir anti virüs yazılımına sahip olmanızla birlikte, kredi kartı bilgilerinizi sanal klavye ile girmenizi önermekteyiz. Ek olarak kredi kartınızı tehlikeye atmamak adına bir çok bankada bulunan sanal kart özelliğini bankanızın mobil uygulamasından kullanarak limitlendirebilir ve alışverişlerinizde sanal kredi kartı hesabınızla da tanımlanmış limit üzerinden alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*