Kredi Kartının Kredi Notuna Etkisi Var mı ?

Kredi Kartının Kredi Notuna Etkisi Var mı ?

Kredi Notu, Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödersem Düşer mi?

Kredi notu kredi kullanmak isteyen banka müşterileri için son derece önemlidir. Kredi başvurularında en önemli kriterlerinden biri olan kredi notu kişinin harcama ve ödeme alışkanlıklarına göre artar ya da azalır.
Kredi notu yüksek olan kişiler kolaylıkla kredi alabilirken kredi notu düşük olanlar genellikle kredi başvurularına olumsuz cevap almaktadırlar.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi notu kişinin kullandığı kredileri ve kredi kartlarından ortaya çıkan borçları ödeme alışkanlıklarına göre belirlenir. Kredi notu kişinin ödeme konusundaki güvenilirliğini gösteren son derece önemli bir nottur. Kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyen kişilerin kredi notları zaman içinde son derece artmaktadır.
Kredi puanının düşmesi için ise kişinin düzenli olarak ödemesi gereken borçlarını aksatarak ödemesi ya da hiç ödememesi gerekir. Böyle durumların tekrarlanması halinde kişi bankalara yaptığı kredi ve kredi kartı başvurularından olumsuz cevap almaktadır. Durumun düzeltilmesi için kredi notunun arttırılması şart haline gelir.

Kredi Kartının Kredi Notuna Etkisi

Gün içinde milyonlarca insan kredi kartı kullanmaktadır. Bu kredi kartlarında biriken borçlar her ayın belirli bir gününde müşterilerden tahsil edilmektedir. Borçların son ödeme tarihine kadar düzgün bir şekilde ödenmesi müşterilerin borç konusunda güvenilirliğinin bir göstergesidir. Bunun bilincinde olan bankalar kredi notu adı verilen bir puan ortaya çıkarmışlardır.
Kredi kartı borçlarını düzgün şekilde ödemeyen kişilerin kredi notunun düşük olması son derece doğaldır. Bu nedenle kredi kartı ödemelerinin kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Kredi Kartı Asgari Tutarın Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı borçlarının aylık minimum ödenmesi gereken tutar Asgari tutar olarak belirtilmektedir. Yani müşteri borcun belirli bir kısmında oluşan bu miktarı o ay içinde ödemek zorundadır. Geri kalan kısmı sonraki aylarda ödemesi de mümkündür.
Asgari ücretin her ay düzenli olarak ödenmesi kredi notunun düşmesine sebep olmaz. Aksine bu şekilde ödemelerini yapan bir kişinin kredi notu zaman içinde artar. Asgari tutar banka tarafından istenen minimum şartları sağlamak için yeterli olduğundan kredi notuna da olumsuz bir etkisi bulunmaz.

Bu Başlıklarda ilginizi çekebilir ;Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*