Kredi Kartı CVV Kodu Nedir

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir ; İnternet üzerinden her alışverişte mutlaka girmemiz istenilen bilgiler arasında olan CVV hakkında birçok kişinin yetersiz bilgiye sahip olduğu görülmekte. Genellikle bir şifre aksamı olarak tanımlanan CVV kodu hakkında konumuzda yer vereceğimiz detaylı bilgiler eşliğinde tüm her şeye ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapıldığı vakit karşımıza CVC veya CID olarak tanımlanan kod düzeneklerinin girilmesi istenmektedir. Bu değişikliğin temel sebebi ise farklı firmalar tarafından değişik bir biçimde algılanmasıyla alakalıdır. Bu doğrultuda Visa, Master Card ve American Express gibi kredi kartlarında bulunan düzeneklerin tamamı birbirinden farklı olarak kullanılmaktadır. Bu farlılıklar kapsamında güvenlik kodları birçok farklı çeşitliliğe sahip olmaktadır.

CVV Güvenlik Kodu Nedir?

Tüm bankaların tüketicilere sağladığı kredi kartlarının arkasında yer alan CVV kodları genellikle tüketiciler tarafından kredi kartı şifresiyle karıştırılmaktadır. “Card Validation Value” adını taşıyan CVV, kredi kartının güvenliğine yönelik düzenlenmiş ve belirlenmiş bir çeşit kod düzeneğinidir. Kredi kartınız bir başkasının eline geçmeyene kadar sizin dışınızda kimsenin bu kodu bilmesi imkansız. Bu kod düzeneği sadece ilgili banka sistemi ve kredi kartı sahibi tarafından bilinmektedir. Alışveriş ve çeşitli işlemlerde kullanılan kredi kartının güvenlik sorgulamasından rahatlıkla geçebilmesine olanak tanımaktadır. 2001 yılı öncesine kadar zorunlu bir durumda olmayan bu kod düzeneği 1 Ocak 2001 senesinden hemen sonra Visa tarafından zorunlu kılındı. Kredi kartlarında sadece CVV olarak değil, aynı zamanda CID veya CVC olarak da güvenlik kodu karşınıza çıkabilirsiniz. Bunun en açık sebebi ise, Visa için CVV, Master Card için CVC ve son olarak American Express için ise CID olarak kullanım tanımlaması göstermesindedir.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemli?

CVV Kodu Son dönemlerde artan dolandırıcılık vasıflarına yönelik bankaların güvenlik şeritlerini güçlendirmeleri adına devreye sokulmuştur. Bu kapsamda aktif dolandırıcılık üzerine uğraş veren kötü niyetli kişilerin CVV koduna takılı kalması sağlanmıştır. Güvenlik derecesi en üst safhaya çıkartılan ve oldukça hızlı bir alışveriş yapma imkanına olanak tanıyan bu güvenlik kodu sayesinde internet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Genel olarak alışveriş ödemesi yaparken ad soyad, kredi kartı numarası, şifre ve CVV güvenlik kodunun istendiğine şahit olmuşsunuzdur.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*