Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir

Kredi Kartı kullanımı her ne kadar hayatı kolaylaştıran bir araç olarak görülse de, bilinçsiz ve doğru kullanılmadığı vakit kötü sonuçlara neden olabilecek bir nitelik taşıyor. Kredi kartı kullanımında sorun çıkarabilecek başlıca temellerden birisi de geri ödemelerde borcun asgari tutarının yatırılması üzerine alışkanlık yaratmaktır. Şimdi gelelim en çok merak edilen sorulardan biri olan “kredi kartı asgari ödemesi nedir” ile ilgili cevaplar sunmaya.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse; kredi kartının asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun son ödeme gününe kadar en az ödenmesi gerekilen tutar dahilini ifade etmektedir. Dönem borcunuzu ödemek yerine borcun asgari kısmını ödemeniz ile birlikte, geriye kalan borç durumunun faizi bir sonraki ayın ödemesine eklenerek faturalandırılmaktadır. Bu şekilde üst üste her ay asgari ödeme tutarı ödemeniz halinde ise farkında olmadan faizlerle birlikte çığ gibi büyüyen bir kredi kartı borcuna sahip olacaksınız. Kredi kartı asgari ödemelerinde tutara yönelik farklılıklar görülebiliyor. Kredi kartınızın limitine göre değişiklik gösteren asgari ödeme oranları birbirinden tamamen farklı olmaktadır. Yapılan hesaplama işlemleri limitiniz üzerinden değil, mevcut ödemeniz gereken borç tutarı üzerinden hesaplanarak aşağıdaki gibi işlem görmektedir.

  • 15 bin TL’ye kadar limite sahip olan kredi kartları için %30
  • 15 bin ila 20 bin TL arasında olan kredi kartı limitleri için %35
  • 20 bin TL ve üzeri limite sahip kredi kartları için %40

Kredi Kartının Asgari Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartının Asgari Borcu Ödenmezse Hemen üstte belirttiğimiz örnek üzerinden hesaplayacak olursak; asgari ödeme tutarının 300 TL üzerinden ödemesini gerçekleştirmediğiniz takdirde, gecikme tarihi ile birlikte başlayan süreç kapsamınca borcunuza gecikme faizi eklenerek hesaplanmaktadır. Asgari borç tutarını 3 ay üst üste ödemediğiniz takdirde ise hakkınız da yasal işlem başlatılarak kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Bununla birlikte ödemediğiniz her gün için faiz işleyerek kabarık bir borç tablosu karşınıza çıkacaktır. Bu süreç boyunca deminde bahsettiğimiz üzere kredi kartınızın kullanımı kapatılarak, herhangi bir işlem yapamamaktasınız. Bu nedenle borçlarınızı ve asgari ödeme tutarlarınızı göz önünde bulundurarak işlem yapmanızı önermekteyiz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*