Kredi Almak İçin Uygun Muyum

Kredi Almak İçin Uygun Muyum

Kredi almak hayatımızın her alanında neredeyse bir zorunluluk halini aldı, Sağlık, eğitim, gezi, evlilik, ev satın alma ve daha birçok farklı durum ihtiyacına yönelik bankalar tüketicilere krediler sunuyor. Bu doğrultuda ilgili ihtiyaca yönelik farklı kredi çeşitlerinin bulunduğu; bankaların kredilerinden faydalanabilmek için ise birtakım şartların sağlanması gerekmektedir. Bankalar kendilerini güvenceye alabilmek ve sağlam müşteri profilini incelemek adına bir takım istekler ve belgeler doğrultusunda istenilen krediyi vermektedirler. Özellikle de bireysel ihtiyaç kredisine yönelik tüketicilerin sürekli olarak “kredi almak için uygun muyum” sorusuna yönelik cevaplar araması üzerine, konumuz dahilinde önemli detaylara yer vermeye çalıştık. Vereceğimiz bilgiler ışığında yeterli bir profile sahipseniz, krediye uygunsuz demektir.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Tüketicilerin kredi başvurularında en çok merak etmekte olduğu durum kredi notu değerleridir. Aynı zamanda kredi başvurularında bankaların öncelikli olarak göz önünde bulundurduğu kriterlerden biri de kredi findeks puanınız olmaktadır. Kredi notunuzun yetersiz olmasından kaynaklı olarak bankalara yapacağınız başvurularda ret cevabı almanız kaçınılmaz olabilmektedir. Banka kredi notu değerlerinin 0 ila 1900 arasında puanlama sistemine tabi olduğunu da belirtelim. Kredi notu puanınız ne kadar yüksek olursa, o kadar rahat ve daha fazla kredi alabilirsiniz. Hemen aşağıda sıraladığımız risk raporu hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

  • 0-699 Riskli
  • 700-1099 Orta riskli
  • 1100-1499 Az riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Kredi Almak için Kaç Ay Sigortalı Olmam Gerekiyor?

Kredi başvurularında kredi notundan sonraki en önemli etkenlerden biri de sigortalılık süresidir. SGK tarafından sigortalı olarak görünmeniz, sizin devamlı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanızı göstermektedir. Bu durum aynı zamanda bankaların “çalışıyor ve kredisini ödeyebiliyor” manasını da taşımaktadır. Bankadan bankaya değişen sigortalılık süresi her ne kadar bu şekilde prosedürlere bağlı olarak işlese de, ortalama en az 3 ay sigortalı olma durumunuz göz önünde bulundurularak kararlar verilmektedir.

Kredi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması,
Başvuru da bulunacak olan kişinin kredi notu değerleri iyi bir seviye de olması,
Bankalarla daha önce herhangi bir sorundan kaynaklı olarak kara listeye düşmemesi olması kredi kullanımında aranılan öncelikli şartları kapsamaktadır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*