Android Fotoğraf Yedekleme Uygulamaları

Android Fotoğraf Yedekleme Uygulamaları

Android fotoğraf yedekleme uygulamaları, sıklıkla telefon hafızasını dolduran kullanıcıların alternatif olarak tercih edebileceği uygulamaları içermesi açısından oldukça önemli bir konu olmaktadır. Harici olarak sağlanabilecek her türlü depolama alanı kullanıcıları memnun edecekken, aynı zamanda dilediği anda depolama alanındaki fotoğrafları görüntüleyebilmesi de ayrı bir önem katacaktır.
Depolama konusunu ön plana alarak bakacak olursak, cep telefonlarının mutlaka ihtiyacımızın gerisinde kaldığını görebilmek mümkündür. Depolama alanı tüm telefonlar için oldukça önemli bir konu olması bakımından telefon fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardan da biridir. Daha yüksek bir depolama alanına sahip olmak isteyen kullanıcıların daha yüksek ücretler ödediği görülebilmektedir. Böyle durumlarda ise alternatif olarak kullanılabilecek olan yedekleme uygulamaları devreye girmektedir. Bu uygulamalar telefonun kendisine ait depolama alanında yer açılmasını sağlamasının yanı sıra farklı cihazlardan da erişilebilmesine imkân sağlamaktadır. Sağladığı bu ve benzeri imkânlardan dolayı da Android fotoğraf yedekleme uygulamaları kullanıcıların ilgi konusu olmaktadır.

Android Telefonlar için Fotoğraf Yedekleme Uygulamaları

Telefonun kendisine ait olan hafızasını ve harici depolama için kullanılan hafıza kartlarını yeterli bulmayan kullanıcıların ilgisini çeken Android fotoğraf yedekleme uygulamaları, genel olarak bakıldığında ücretli hizmet vermektedir. Fakat kullanıcıları ücretli hizmetin kullanımına çekebilmek için ise belirli kriterler içerisinde kalmak üzere ücretsiz depolama alanı sağlanmaktadır. Sağlanan ücretsiz depolama alanının ise bir boyut limiti olmaktadır. Belirlenen limit dolduktan sonra ise kullanıcıların bazıları hizmete devam edebilmek adına ücretli üyeliğe geçmektedir. Bazı kullanıcıları ise ücretsiz olarak hizmet veren diğer fotoğraf yedekleme uygulamalarına yönelmektedir. Birbirine alternatif olarak kullanılabilecek bazı uygulamaların listesi aşağıda belirtilmiştir.

Google Fotoğraflar Uygulaması
Android işletim sistemine sahip birçok telefonun sistemine içerisinde direkt olarak yüklü bir biçimde sunulmaktadır. Bu sebeple kullanıcıların bazıları bu uygulamayı galeri olarak düşünmektedir. Aslında tam anlamıyla bir galeri olmasa da galeri işleviyle de kullanılabilecek niteliktedir. Telefon içerisinde bulunan fotoğraf ve videoların görüntülenebilmesini sağlamasının yanında kullanıcının izin vermesi durumunda yedekleme işlemini de yapmaktadır. Yedekleme işlemi için kullanıcıya tanımlanan ücretsiz depolama alanı 15 GB ile sınırlıdır. Bu sınırın doldurulmasının ardından ücretli depolama alanının alınması gerekmektedir. Ücretli üyelik alamayan kullanıcılar için ise, yedeklenen fotoğraflar içerisinden silme işlemi ile yer açmaya imkân verilmektedir. Silme işleminin ardından yaşanabilecek pişmanlıklara engel olmak için ise çöp kutusu özelliği bulunmaktadır. Silinen dosyalar 60 gün süre boyunca burada depolanmaktadır. 60 günlük sürenin dolmasının ardından ise kalıcı olarak silinmektedir. Yedekleme işlemi için kullanılmak üzere bir Gmail hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu Gmail hesabı ile Google Fotoğraflar mobil uygulamasına giriş yapılmaktadır. Ardından sağ üst kısımdaki profil fotoğrafına tıklayarak yedekleme işlemini aktif etmek mümkün olmaktadır.

Turkcell Lifebox Uygulaması
Android fotoğraf yedekleme uygulamaları arasında kullanıcıların tercih ettiği önemli bir uygulamadır. Turkcell şirketine ait bir uygulama olmasına rağmen Turkcell abonesi olmayan kullanıcıların da kullanabilmesi mümkündür. Oldukça uygun fiyatlar ile hizmet vermesinin yanı sıra tüm kullanıcılara 5 GB boyutlu depolama alanını ücretsiz olarak deneyimleyebilme imkânı sağlamaktadır. Turkcell abonesi kullanıcılara ise belirli zamanlarda hediye olarak ek depolama alanları tanımlamaktadır. Ücretsiz depolama alanı için ise herhangi bir kriter sunmamaktadır. Turkcell Lifebox uygulamasına giriş yapan tüm kullanıcılara ücretsiz depolama alanını tanımlamaktadır. Fotoğraf ve video yedeklemelerinin yanı sıra PDF ve Word içerikli belgeleri de yedekleyebilme imkânı sunmaktadır. Aynı zamanda yedeklenen fotoğraf, video, PDF ve Word içerikli belgelerine My Lifebox internet sitesi üzerinden de erişime izin vermektedir. Kullanımı oldukça kolaydır. Uygulama Google Play Store üzerinden indirilebilmektedir. Uygulamanın giriş kısmında yedekleme işleminin otomatik olarak yapılabilmesi için onay istenmektedir. Bunun yanı sıra ise otomatik yedekleme işleminin internet bağlantı seçeneklerine göre tercih edilmesini sağlamaktadır. Bunların ardından giriş sağlanmaktadır. Uygulama içerisinden manuel olarak fotoğraf ve video gibi içeriklerin yanı sıra rehber yedeği de Turkcell Lifebox uygulaması içerisindeki depolama alanına yüklenebilmektedir. Ücretsiz sunulan depolama alanının dolmasının ardından alınabilecek ücretli depolama alanına ilişkin aylık fiyat tarifesi ise şu şekildedir:

  • 50 GB Depolama alanı: 5,99 TL
  • 100 GB Depolama alanı: 9,99 TL
  • 500 GB Depolama alanı: 15,99 TL
  • 2.5 TB Depolama alanı: 59,99 TL

Yandex Disk Uygulaması
Ülkemizde arama motoru olarak da bilinen Yandex’in sağladığı bir hizmettir. Hizmet, fotoğraf depolama konusundan bakıldığında sınırsız ve ücretsiz bir biçimde sağlanmaktadır. Fotoğraf dışında kullanılacak depolamalar için ise her kullanıcıya 10 GB depolama alanı ile sınırlı olmak üzere ücretsiz kullanım imkânı sağlamaktadır. Bu sebeple Android fotoğraf yedekleme uygulamaları listesinde kendisine önemli bir yer bulmaktadır. Ücretsiz sağlanan alan dolduktan sonra ise tüm uygulamalar gibi belirli bir ücret karşılığında hizmeti devam ettirmektedir. Sağlamış olduğu ücretsiz hizmet sebebiyle ise uygulama içerisinde bazı reklamlar yer almaktadır. Reklamsız bir biçimde kullanabilmek için ücretli üyelik almak gerekmektedir. Bunların dışında ise yedeklenen içerikleri Windows ve macOS üzerinden de görüntüleyebilme imkânı sunulmaktadır. Uygulama Google Play Store üzerinden indirilebilmektedir. Uygulama başlatıldıktan sonra otomatik yedekleme ile ilgili tercihlerde bulunulması gerekmektedir. Bu doğrultuda yedekleme işlemi başlamaktadır. Kullanımlar sonucunda sunulmuş olan ücretsiz depolama alanının doldurulması ile birlikte Disk PRO olarak tanımlanan ücretli üyeliklerin alınması gerekmektedir. Ücretli depolama alanına ilişkin aylık fiyat tarifesi ise şu şekildedir:

  • 100 GB Depolama alanı: Aylık abonelik için 2$ / Yıllık abonelik için 20$
  • 1 TB Depolama alanı: Aylık abonelik için 10$ / Yıllık abonelik için 100$
  • 3 TB Depolama alanı: Aylık abonelik için 30$ / Yıllık abonelik için 300$

Android fotoğraf yedekleme uygulamaları arasından kullanıcıların tercih ve yorumları dikkate alınarak belirlenen uygulama listesi bu şekildedir. Ücretsiz kullanımlar için tercih edilecek olması sebebiyle, sağlanan ücretsiz depolama alanı dolduktan sonra bir diğerine geçmek mantıklı olacaktır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*