Altın Hesabı Nasıl Açılır? Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Altın Hesabı Nasıl Açılır? Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Günümüzde para biriktiren, dövizle uğraşan çoğu insan tarafından; aynı zamanda işletmeler tarafından birçok mevduat hesabı açılmaktadır. Mevduat, süreli ya da süresiz olmak üzere para biriktirmek; döviz ya da kıymetli madenleri, parayı bu hesaplarda tutup kayıt altına almak amaçlarıyla kullanılmaktadır.
Bu hesapları bireysel kullanım amacıyla kullanmak isterseniz hesabınızın adına “tasarruf mevduatı”, ticari amaçla kullanmak isterseniz adına “ticari mevduat” denmektedir. Bankaların başka bankalara açtığı mevduat hesapları da bulunmaktadır. Bu hesaplar “bankalar mevduatı” olarak adlandırılmaktadır. Resmi kurumların açtığı mevduat hesaplarına ise “resmi mevduat hesapları” olarak adlandırılmaktadır.
Mevduat hesapları vadeli mevduat hesabı ve vadesiz mevduat hesabı olmak üzere toplam iki hesap türünden oluşmaktadır. “Katılma hesabı” ifadesi vadeli mevduat hesapları için kullanılmaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesapları arasında en çok tercih edilenlerden biri altın hesabıdır. Yatırımını altınla yapmayı isteyen insanlar bu mevduat hesabını tercih etmelidir. Bu mevduat ürünü de diğerleri gibi vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu hesaplar çeyrek ya da gram altın gibi kuyum çeşitlerinin bankaya yatırılması ya da anlık kur değerleri çevresinde parayla da oluşturulabilir.
Altın hesabı açmak isteyenler, bunu iki farklı yöntemle gerçekleştirebilmektedirler. Bu hesabı açmadan önce uygun faiz oranı ve kar araştırması yapılması gerekmekte olduğu unutulmamalıdır. Hesabı açmak için uygun banka seçildikten ve bankanın müşterisi haline geldikten sonra banka şubesine giderek veya müşterisi olunan bankanın internet bankacılığı sitesi, mobil uygulaması üzerinden altın hesabı açılabilmektedir. Bu seçenekler altın hesabı açmanın güvenli ve kolay yollarındandır. Bir ekstra olarak bilezik ve yüzük ürünleri ile de altın hesabı açılabilmektedir. Genellikle en az 10 gram altınla bu hesaplara sahip olunabilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Belli vade süresince vadeli altın hesabına yatırılan altınlardan belirlenen faiz oranı üzerinden kazanç elde edilmesidir. Bu tür altın hesaplarında faiz oranına bağlı kazancınız piyasadaki altın fiyatının artışına bağlı artmaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Gelir vergisi ödemeksizin veya herhangi bir masraf yapmaksızın altın alım-satımını gerçekleştirebilmeyi sağlayan altın hesaplarıdır. Vadesiz altın hesabı oluşturulması ve ilerleyen zamanlarda yapılacak hesap işlemlerinde; ödemelerde fizik altın kullanılamamaktadır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*