Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Güney Kore'deki lityum pil fabrikasında patlama! 22 işçi yaşamını kaybetti

Güney Kore'de bir lityum pil fabrikasında meydana gelen patlamada, çoğunluğu Çin vatandaşı olan 22 işçi yaşamını kaybetti. Patlamanın neden olduğu yangın, fabrikanın kullanılmaz hale gelmesine neden oldu.

Yayın Tarihi: 24.06.2024 19:20
Güncelleme Tarihi: 24.06.2024 19:20

Güney Kore'deki lityum pil fabrikasında patlama! 22 işçi yaşamını kaybetti

Güney Kore’nin başkenti Seul’ün yaklaşık 25 kilometre güneybatısında bulunan Hwaseong sanayi kentindeki bir lityum pil fabrikasında meydana gelen patlama, ülkede büyük bir trajediye neden oldu. Aricell şirketine ait fabrikada yaşanan patlama ve sonrasında çıkan yangında 22 işçi yaşamını kaybetti, sekiz işçi ise yaralandı. Ölen işçilerin çoğunluğunu Çin vatandaşı işçiler oluşturuyor.

patlama

PATLAMANIN SEBEBİ BELİRLENEMEDİ

Gyeonggi Yangın ve Afet Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, ölen işçiler arasında 18 Çinli ve bir Laoslu olmak üzere toplam 20 yabancı işçi bulunuyor. Hwaseong Polis Merkezi Afet Önleme Departmanı Başkanı Kim Jin-young, ölen diğer işçilerin uyruğunun henüz teyit edilmediğini belirtti. Yangının, yerel saatle 10:31'de (0131 GMT) yaklaşık 35 bin pilin bulunduğu bir depoda, pil hücrelerinin patlamasıyla başladığı ifade edildi. Ancak patlamanın kesin nedeni henüz belirlenemedi.

Olay yerine hızla intikal eden itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına almak ve kurtarma çalışmalarını yürütmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, itfaiyecilerin fabrikadan altı ceset çıkardığını gördüğünü belirtti. Kim, yangının yoğunluğu nedeniyle kurtarma ekiplerinin ölülerin kimliklerini tespit etmekte zorlandığını vurguladı. İki kişi, büyük yanıklar nedeniyle tedavi altına alındı.

TEHLİKELİ KİMYASALLARA KARŞI ÖNLEM ÇAĞRISI

Yangın sonrası canlı yayın görüntülerinde, itfaiyecilerin hasarlı çelik ve beton binaya su püskürttüğü görüldü. Binanın üst katının bazı bölümleri çökmüş ve büyük parçaları patlamanın etkisiyle sokağa fırlamıştı. Havadan çekilen görüntülerde, fabrikadan yükselen yoğun duman bulutları dikkat çekti. Daejeon Üniversitesi Yangın ve Afet Önleme profesörü Kim Jae-ho, yangının işçilerin kaçmasına fırsat vermeyecek kadar hızlı yayıldığını belirtti. Kim, "Nikel gibi akü malzemeleri kolaylıkla alev alabilir. Bu yüzden bu tür yangınlara müdahale etmek çoğu zaman çok zordur" dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, olayın gelişmelerini yakından takip ediyor. İçişleri Bakanı Lee Sang-min ise yerel yetkilileri, tehlikeli kimyasalların çevreye zarar vermesini önlemek için acil adımlar atmaya çağırdı. Bakan Lee, fabrikanın bulunduğu bölgedeki vatandaşların güvenliği için gerekli tüm önlemlerin alınacağını belirtti.

ARICELL FABRİKASINDA ÇALIŞMA KOŞULLARI

2020 yılında kurulan Aricell, sensör ve radyo iletişim cihazları için lityum piller üretiyor. Fabrikada toplamda 48 çalışan bulunuyor. Fabrikada çalışan işçilerin güvenliği konusunda daha önce herhangi bir şikayet olmadığı belirtilse de, bu son olay fabrika çalışma koşulları ve güvenlik standartları hakkında soru işaretleri doğurdu. Aricell yetkililerine ulaşma çabaları ise henüz sonuçsuz kaldı.

Güney Kore, geçmişte yaşanan ve ihmalden kaynaklanan kazalar nedeniyle güvenlik sicilini iyileştirme yönünde çaba göstermişti. Ancak bu son olay, ülkedeki sanayi güvenliği konusundaki endişeleri yeniden gündeme getirdi.