Gram altını olmayan kuyumcuya koşacak! O tarihten sonra net 2500 TL denildi

Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor! 2024 yılında gram altının 2500 TL olması bekleniyor! İşte detaylar...

Gram altını olmayan kuyumcuya koşacak! O tarihten sonra net 2500 TL denildi

Son günlerde altın fiyatlarında tarihi seviyelere ulaşan yükseliş dikkat çekiyor. ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentinin altında gerçekleşmesiyle hareketlenen piyasalarda, gram ve ons altın fiyatları yeni rekorlar kırdı.

ABD'de Ekim ayı tüketici enflasyonunun yıllık bazda %3,2 seviyesinde gerçekleşmesi piyasalarda iyimser beklentilere yol açtı. Bunun etkisiyle altın fiyatlarında hızlı yükseliş yaşandı. Ons altın 1988 dolar, gram altın ise 1846 lira seviyesine kadar yükseldi. Böylece gram altın tüm zamanların rekorunu kırmış oldu.

gram altın kaç tl

Uzmanlar, altın fiyatlarındaki yükselişin arkasındaki temel nedenleri enflasyon, jeopolitik belirsizlikler ve merkez bankalarının artan altın alımları olarak görüyor. Özellikle son dönemde Çin, Hindistan, Türkiye ve birçok ülkenin merkez bankasının altın rezervlerini önemli ölçüde arttırması dikkati çekiyor.

Altın yatırımıyla ilgilenen İslam Memiş, gram altında 2500 lira, ons altında ise 2350 dolar seviyelerinin görülebileceğini öngörüyor. Memiş'e göre belirsizliklerin sürmesi halinde bu rakamların da aşılabileceği ihtimali bulunuyor.

Küresel ekonomideki belirsizliklerin sürdüğü bir ortamda altın fiyatlarının yükseliş eğiliminin devam etmesi bekleniyor. Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın para politikasındaki adımları ve jeopolitik gelişmeleri yakından izleyecek.

NOT: BU HABER BİR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.