Google Chrome’un tasarımında son 5 yıldaki en büyük değişim!

Google Chrome için önceki aylarda duyurulan Material You akımındaki yeni tasarım, global çapta kullanıcılara sunulmaya başladı. Söz konusu tasarım, uygulamanın daha çağdaş görünmesini sağlıyor. İşte detaylar...

Google Chrome’un tasarımında son 5 yıldaki en büyük değişim!

Amerikan merkezli teknoloji devi Google, dünyanın en popüler internet tarayıcısı olan Chrome için merakla beklenen yeni bir tasarım sundu. Material You isimli tasarım, şu an için dağıtım aşamasında. Bu kapsamda, kullanıcılar, çok yakında bu arayüzü test etmeye başlayacak.

Google Chrome'un güncellenen tasarımı, aslında Eylül 2023’te kullanıcılara duyuruldu. Fakat söz konusu tasarım, o zamanlar az sayıdaki kullanıcıya sunuldu. Ancak bu durum değişiyor. Google Chrome'un merakla beklenen güncellemesi, bundan sonra herkesle buluşacak. Peki bahsi geçen tasarım, kullanıcılara ne gibi güncellemeler sunacak? İşte detaylar...

google chrome

GOOGLE CHROME'UN YENİ TASARIMI, UYGULAMAYI DAHA ÇAĞDAŞ HALE GETİRECEK

Dünyanın en büyük internet tarayıcısı Chrome, en son 2018’de yeni bir güncelleme almıştı. O dönemler için son derece güncel görünen söz konusu tasarım, zaman geçtikte Chrome'un genel görünümünün güncelliğini yitirmesine sebep oldu. Bunun bilincinde olan Google, görsel bakımdan daha çağdaş bir tarayıcı ortaya çıkarmaya çalıştı. Google Chrome kullanıcıları, artık daha fazla yuvarlatılmış köşelere sahip olan yeni bir görünüm ile karşılaşacak. Sert hatlar, artık Chrome'da olmayacak.

Chrome'un yeni tasarımında her noktada bir farklılık göze çarpıyor. Örneğin, önceden de bildiğimiz, adres çubuğunda yer alan kilit imgesi bundan sonra olamayacak. Onun yerine daha işlevsel özelliklerin bulunduğu yeni bir buton geldi. Aynı zamanda, sağ üst bölümde yer alan noktalı seçenek menüsü de artık daha farklı bir görüntü sağlıyor.

Chrome'un merakla beklenen tasarımı, kişiselleştirmeye de oldukça değer veriyor. Bu kapsamda, bundan sonra yazılımın üst çerçevesinden yeni sekmedeki Google logosuna kadar her yerde arzuladığınız renk tonunu ayarlanabilecek. Bu yenilik en fazla eski tasarımdan sıkılan ama kısıtlı özelleştirme olanağı sebebiyle de çaresiz kalanları mutlu edecek.

google chrome

YENİ TASARIMDA İÇİ BOŞ SİMGELER KULLANILMAYA BAŞLANDI

Öte yandan, tarayıcının yeni tasarımında yer alan içi boş simgeler kullanıma sunuldu. Google, söz konusu güncellemeyi, simgelerin görünebilirliğini artırmak amacıyla yaptı. Yer işaretleri ya da diğer opsiyonlar konusunda kullandığımız simgeler, bundan sonra daha farklı gözükecek. Bunun yanı sıra, sağ üst kısımdaki bölümde de seçeneklere yönelik simgeler kullanılmaya başlanacak.

Google Chrome, internet erişimi olan hemen herkesin kullandığı ve oldukça alışık olduğu bir uygulama. Bu nedenle; Google, yazılımın genel hatlarında köklü değişiklikler yapmamış gibi görünüyor. Bu durum, oldukça makul bir yaklaşım. Tasarım güncellense de kullanıcılar aradıkları seçeneğin nerede olduğunu bulmakta güçlük çekmeyecek.

Bu güncel tasarım, şu an için dağıtım aşamasında. Yani bu güncellemeyi almış başlamış olabilirsiniz ya da hâlâ bir farklılık görmeyebilirsiniz. Eski tasarımı hâlâ aktifse ve yeni tasarıma geçmeyi arzuluyorsanız Google Chrome'un "Ayarlar" bölümüne girerek "Chrome Hakkında" seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Eğer bir güncelleme bulunuyorsa bunu gerçekleştirin. Güncel tasarım, yüksek ihtimalle gelmiş olacak.