Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Evlilik kredisinde yaş şartına dikkat! Gün alan bile hakkını kaybediyor

AK Parti'nin Grup Başkanvekili olarak görev yapan Leyla Şahin Usta, TBMM Genel Kurulu'nda aile konulu basın toplantısı düzenlerken toplantıda Gençlik Fonu'nun kurulmasına ilişkin kanun tasarısı hakkında bilgi vermek üzere TBMM Başkanı'na iş konularının sunumunu yaptı.

Yayın Tarihi: 06.11.2023 21:12
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 21:12

Evlilik kredisinde yaş şartına dikkat! Gün alan bile hakkını kaybediyor

Evlilik kredisi ile ilgili hazırlanan teklif TBMM'ye sunuldu. Amaç gençlerin evlenmesine ekonomik destek sağlamak, evliliklerini daha sağlam bir temeller üzerine kurmak, gençleri ve ailelerini sosyal risklere karşı korumak ve kalkınmayı desteklemek, gençliğin gelişimi ve girişimleride destek olmak hedeflenmektedir.

Bu hedefe ulaşmak için her yıl petrol, doğal gaz, maden kaynaklarından elde edilen mevcut gelirlerin %20'sinin, ayrıca mevcut veya yeni kurulan fonların %10'unun Aile ve Baro Vakfı'na aktarılması bekleniyor. Plana göre fon, gençlerin evliliklerinin daha sağlam temellere oturtulması amacıyla 2 yıl ödemesiz ve 4 yılda geri ödemeli 150 bin lira tutarında faizsiz kredi sağlayacak.

AK Parti'nin Grup Başkanvekili olarak görev yapan Leyla Şahin Usta, TBMM Başkanı'na sunulan Gençlik Fonu'nun kurulmasına ilişkin kanun tasarısı hakkında bilgiler verdi. Usta, "Bu maddenin özünde bizi insan yapan ve kutsal saydığımız şeyler olan ailenin korunması yer alıyor" dedi.

Evlilik kredisinde yaş şartına dikkat! Gün alan bile hakkını kaybediyor

Aile kavramının ortadan kaldırılmasına yönelik küresel bir kampanyanın bulunduğunu belirten Usta, bu kampanyaların özellikle çocuk ve ergenlere yönelik olduğunu; Dozların artmasıyla bunun bir tehdit haline geldiğini söyleyen Leyla Şahin Usta, bilinçaltına sinsice yerleştirilen bu taşların, gençlerin aile kurma ve onu yaşatma çabalarını zorlu bir mücadeleye dönüştürdüğünü belirterek, "Bu kutsal şeyin korunması için maddi ve manevi tedbirleri almayı görev sayıyoruz. Aile teşkilatını sağlam temeller üzerine kurmak ve sürdürmek bizim görevimizdir." diye konuştu.

Gençlerin tutumlu evlenmelerine ve evliliklerini daha sağlam bir temel üzerine kurmalarına yardımcı olmayı hedeflediklerini belirten Usta, “Kaynaklarının doğalgaz, petrol ve madenlerden tahsis edileceği Aile ve Gençlik Fonu'nun kurulacak. Ülkemizin elde edeceği gelir önemli adım olacaktır. Ailenin güçlendirilmesine yönelik çeşitli projeler sisteme dahil edilerek kapsam genişletilecektir." dedi. Usta, “kazan-kazan” formülünden bahsettiklerini belirterek, petrol, doğalgaz ve maden üretimi üzerinden elde edilen gelirler arttıkça gençlere katkıların da artacağını söyledi.

Kendilerine verilen destekle aile yapısını güçlendireceklerini, ailenin temellerini sağlamlaştıracaklarını ve geleceğe güvenle bakacaklarını belirten Usta, Bu çok değerli ve önemli bir teklif, sadece bugünün değil, geleceğin garantisidir. geleceğimiz." ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomik darboğaz yaşadığımızı vurgulayan Leyla Şahin Usta, somut gerçeklere rağmen devletin gençleri desteklemek amacıyla doğalgaz, petrol, maden üretimine yönelik iddiasının bir kısmından vazgeçtiğini söylerken konuşmasında "Biz tüm maddi şeylerin değiştirilebileceğine inanıyoruz ama hiçbir şey ailenin yerini alamaz. " ifadelerine de yer verdi.

“FON KAYNAKLARININ YERİ VE KULLANIMI KAMUOYLA PAYLAŞILACAK”

Tasarının 9 maddeden oluştuğunu anlatan Usta, şöyle konuştu: "Fonun kaynaklarını aktararak aile kurumunu güçlendirmek ve korumak, gençlerin evliliklerini sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlamak, aile kurumunu güçlendirmek ve korumak temel amacımızdır. İnsanlar ve aileler, gençliğin gelişimini ve girişimlerini desteklerken sosyal risklerle de mücadele ediyor."

Petrol, doğalgaz ve maden kaynaklarından elde edilen mevcut gelirin yüzde 20'sinin fona aktarılmasının planlandığını anlatan Usta, yasada mevcut fonların ya da yeni kurulan fonların gelirlerinin yüzde 10 gibi bir miktarın aktarılmasının da yer aldığını söyledi.

Kamu kaynaklarının denetlenebilirliği ve şeffaflığı açısından fon kaynaklarının konumu ve kullanımının altı ayda bir kamuoyuyla paylaşılacağını aktaran Usta, tasarıda gerekli hükümlerin uygulanması konusunda Cumhurbaşkanı'na yetki verildiğini de kaydetti.

“4,5 İLA 5 MİLYAR LİRA KAYNAK AKTARILABİLİR”

Fonun büyüklüğü sorulduğunda Usta, “Mevcut doğal kaynakların, petrol ve madenlerin yüzde 20'si işletilecek. Tahminler yapıldı. Projeyle ilgili ihtiyaçlara bağlı olarak yüzde 20'sinin aktarılmasıyla en az 4,5 ila 5 milyar liralık kaynak aktarılabileceğini söyleyebilirim." d,ye konuştu.

Pilot il olarak ilk önce deprem bölgesinden başlayacaklarını anlatan Usta, şöyle konuştu:

“Başvuru dijital ortamda yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız bu bilgileri kendi platformunda, dijital kanallarda yayınlayacaktır. Daha sonra gençlerimiz başvuru yapacak. Gençlerin başvuru koşulları dijital ortamda yayınlanacak. Koşulları sağlayan gençlerimiz 2 yıl ödemesiz süreye hak kazanacak, ardından 4 yıl içerisinde geri ödeme şartıyla 150 bin lira tutarında faizsiz kredi verilecek.

“DEPREM BÖLGELER İÇİN İKİNCİ EVLİLİK DE MÜMKÜN OLABİLİR”

İlk kez evlenenlerin kredi alıp alamayacağı sorulduğunda Usta, şu yanıtı verdi:

“İlk evlilik bizim önceliğimiz ama pilot il olarak deprem bölgesinden başlıyoruz. Belki bir küçük kardeşimiz eşini kaybetti, belki ikinci bir evlilik olacak, o yüzden koşullar çok net olmayacağını söyleyebilirim. Proje çerçevesinde gençlerin durumuna göre il ve bölge ihtiyaçları farklılık gösterebiliyor.Bu nedenle bölgede "İkinci evlilik de mümkün ve kabul ediliyor. . İl ve bölgenin ihtiyaçları ve proje şartlarına göre şartlar revize edilip güncellenebilir, sınırlar geliştirilebilir."

Ana amaçlarının pilot illerdeki evlenmeye ihtiyaç duyan gençlere maddi destek sağlamak olduğunu belirten Usta, amaçlarının fonun kaynak durumları arttıkça gençlerin girişimlerini ve gelişimlerini desteklemek olduğunu vurguladı. Bu nedenle Fonu yöneten 5 bakanlık bulunduğunu belirten Usta, projelerin Fon yönetim kurulu tarafından değerlendirileceğini ve desteğin uygun görülen projelere de aktarılacağını belirtti.

“YAŞ SINIRLARI BELİRTMİYORUZ”

Uygulamanın başlayacağı pilot iller olarak Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya'nın belirlendiğini belirten Usta, gerekirse depremden etkilenmiş olan diğer bölgelerin de ekleneceğini anlattı.

Güncellemelerin yaş bazlı da olduğunu kaydeden Usta, şöyle konuştu:

“Biz herhangi bir kriter belirlemedik. Yönetim Kurulu, proje çerçevesinde yaş sınırını il, bölge ve duruma göre değerlendirecek. gençler var ve biz bunu ona göre uyarlayabiliriz. Bu nedenle yaş sınırı koymadık. Gençlerimizin çoğu bu fondan yararlanacak. Bu nedenle yasal bir yaş sınırı belirlemedik. Bu da proje kapsamında değerlendirilecek”