Evinde gazlı ocak kullananlar dikkat! Büyük tehlikenin kimse farkında değil: Uzman isimler açıkladı

Gazlı ocaklar tehlike saçıyor! İşte dikkat etmeniz gerekenler...

Evinde gazlı ocak kullananlar dikkat! Büyük tehlikenin kimse farkında değil: Uzman isimler açıkladı

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, evlerimizde sıkça kullandığımız gazlı ocakların aslında bilinenden daha tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Araştırmayı yürüten bilim insanları, gazlı ocakların sigaradan daha fazla miktarda kanser riski oluşturan bir kimyasal olan benzen saldığını tespit etti.

Araştırmacılar, Kaliforniya ve Kolorado'da bulunan 87 evde mutfak ve yatak odalarındaki hava kirliliği seviyelerini inceledi. İnceleme sonucunda bazı evlerde, gazlı ocak kapatılsa dahi odalardaki benzen yoğunluğunun sağlık sınırlarının üzerinde kaldığı görüldü. Hatta evlerin yaklaşık üçte birinde mutfaklardaki benzen seviyesinin sigara dumanındakinden daha yüksek olduğu belirlendi.

gazlı ocaklar tehlike saçıyor

Araştırmayı yürüten bilim insanları, gazlı ocakların ateşlemesinde oluşan yoğun benzen buharlarının solunmasının pasif sigara içiciliği kadar zararlı olabileceği uyarısında bulundu. Benzen maddesinin kansere yol açan bir kimyasal olduğu biliniyor.

Uzmanlar, evlerde gazlı ocak kullanımı sırasında havalandırma sistemlerinin sıkça kontrol edilmesi ve mümkünse elektrikli ocaklara geçiş yapılmasını öneriyor. Böylece bu tehlikeli kimyasallardan uzaklaşılabileceği ifade ediliyor. Gazlı ocak kullanımının aslında bilindiğinden daha ciddi riskler taşıdığını ortaya koyan bu araştırma, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ediyor.