Evde kedi ve köpek besleyenler aman dikkat! Çok fazla tüy döküyorsa yandınız: İnsanlara geçiyor

Veteriner Hekim Muhamed Ahmet Gülden, uyuz hakkında bilgiler verirken, uyuzun evcil hayvanlardan insanlara nadiren bulaştığını anlattı. Gülden, uyuzun öncelikle kedilerin, köpeklerin ve insanların derisinde yaşadığını, bu akarlardan bazılarının hayvanlardan insanlara bulaşabildiğini söyledi.

Evde kedi ve köpek besleyenler aman dikkat! Çok fazla tüy döküyorsa yandınız: İnsanlara geçiyor

Evcil hayvanınızın aşılarını yapmazsanız veya evcil hayvanınızı temiz tutmazsanız uyuz alabilirsiniz. Evcil hayvanlarda genellikle uyuzdan şüphelenilen belirtiler arasında saç dökülmesi, derinin kalınlaşması, keçeleşmiş tüy yapısı veya tüydeki genel yapısal anormallikler yer alır.

Veteriner Hekim Muhamed Ahmet Gülden, uyuzun nadir de olsa evcil hayvanlardan insanlara bulaşabilen türleri bulunduğunu, hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve geçemeyen türlerinin de bulunduğunu anlattı. Dr. Gülden, hayvanlardan insanlara bulaşan uyuzun kısa sürede tedavi edilebildiğini anlatırken "Hayvan uyuzunun insanlara bulaşıcı olan ve bulaşmayan türleri vardır. İnsanlar ve hayvanlar için birçok tedavi bulunmaktadır. Hayvanların terapötik yönetimi, uyuzun durumuna ve yoğunluğuna bağlıdır. " ifadelerini kullandı.

Evde kedi ve köpek besleyenler aman dikkat! Çok fazla tüy döküyorsa yandınız

KEDİNİZ TÜYLERİNİ DÖKÜYORSA UYUZ OLABİLİR!

Dr. Gülden, uyuzun evcil hayvanlardan insanlara bulaşabileceğini açıklarken şu ifadelere yer verdi:

"Uyuz, genel olarak boyutları 0,5 ile 1 milimetre arasında olan akarlar, canlılardır. Gözümüzle göremeyiz. Sadece mikroskop altında görebiliriz. Uyuz esas olarak kedileri etkiler. Köpeklerin ve köpeklerin derisinde yaşarlar. Bu akarlardan bazıları hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Derinin içinde yaşarlar ve hayatta kalmak için tüneller kazarlar. Kedilerde tüy dökülmesi, deride kalınlaşma, keçeleşmiş tüy yapısı ve tüy yapısında genel bozulma varsa uyuzdan şüphelenilir. Hayvanlar genellikle çizilen bölgede kanar ve hoş olmayan bir koku da çıkarır. Hayvanlarda iki tür uyuz bulunur: insanlara bulaşıcı olanlar ve olmayanlar. İnsanlar ve hayvanlar için birçok tedavi mevcuttur. Hayvanların tedavisi uyuzun durumuna ve ciddiyetine bağlıdır. Damla veya tablet şeklinde tedaviler mevcuttur. İki kişinin hayvanlarla temas yoluyla insanlara uyuz bulaştırdığını gördüm. Bunlar son 5 yılda gördüğüm vakalar. Cildin kaşınması, ciltte şekil bozukluğu gibi belirtiler de ortaya çıkabilir"