Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Ehliyet almak isteyenler dikkat! 81 ilde sınav sistemi değişti: Artık böyle yapılacak

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu'nun lideri Murat Tekin, sürücü adaylarının daha kaliteli bir eğitim alabilmeleri adına, eğitim standartlarını güçlendirecek yeni yönetmelik taslağı üzerinde çalışıldığını bildirdi.

Yayın Tarihi: 10.07.2024 20:49
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 20:49

Ehliyet almak isteyenler dikkat! 81 ilde sınav sistemi değişti: Artık böyle yapılacak

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu lideri Murat Tekin, direksiyon eğitimlerinde önemli değişikliklerin gündemde olduğunu açıkladı. Yeni düzenlemelerle, sürücü adaylarının daha kapsamlı bir eğitim alması ve direksiyon sınavlarının 40 dakika olması hedefleniyor. Bu adımların, daha donanımlı sürücülerin trafiğe çıkmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Sürücü Eğitiminde Yeni Dönem

Murat Tekin, Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nde yapılacak değişikliklerle ilgili bilgi verdi. Trafik kazalarını minimize etme çabası içinde olan Ulaştırma ve İlk defa ehliyet alacakların eğitim standartlarının yükseltilmesiyle ilgili yönetmelik değişikliği hazırlığı vardı. STK’ler olarak Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüyle bu konuyu istişare ettik, bizlerin de görüşlerini aldılar," dedi.

Yönetmelik taslağının son aşamalara geldiğini belirten Tekin, "İmzaya sunulup yayımlandıktan sonra sürücü kurslarının uyum sağlaması için değişiklikler yapması gerekiyor. Bu yönetmelik standartların yükseltildiği bir yönetmelik olarak algılanabilir," şeklinde konuştu.

Direksiyon sınavına yeni düzenleme

Elektrikli Araçlara Özel Sürücü Eğitimi Düzenlemesi Gündemde

Murat Tekin, Türkiye'deki elektrikli araç kullanımındaki artışa paralel olarak, sürücü kurslarının da eğitim programlarını bu yeni trende göre güncellediğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın elektrikli araçlarla ilgili getirdiği yeniliklere sürücü kurslarının hızla adapte olduğunu ifade eden Tekin, "Yeni yönetmelikle sürücü kurslarında elektrikli otomatik vites araçlarının kullanılabileceğiyle ilgili düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz. Sınavdaki araç elektrikli ise bataryanın ömrü, batarya seviyesi gibi aracı da ilgilendiren ama elektrikli araçta olup da normal otomobilde olmayan şeylerin sorularının çıkarıldığı değişiklik yapılmasını ve elektrikli araç tanımı gelmesi bekleniyor," dedi.