Dolar kurunda deprem için tarih verildi! Uzman isim 36 TL olacak diyerek zirveyi gösterdi

Ortadoğu’da yaşanan savaş gerilimi sonrası piyasalardaki durum tüm yatırımcıları endişeleniyor. Ünlü profesörden ise dolar kuru ile ilgili yatırımcılar için önemli bir açıklamalar geldi. Detaylar haberimizde…

Dolar kurunda deprem için tarih verildi! Uzman isim 36 TL olacak diyerek zirveyi gösterdi

2023 yılının bitmesine az bir süre kaldı ama piyasalardaki kritik durumlar bir türlü çözülmedi. Yatırımcının da kafasını karıştıran hareketlilikte gelinen son noktayı ünlü ekonomist yorumladı. İşte detaylar…

su

OĞUZ OYAN'DAN TEDİRGİN EDEN AÇIKLAMA! DOLAR KURU 36 TL OLACAK: O TARİHTE ZİRVE YAPACAK

Ünlü ekonomist Doç. Dr. Oğuz Oyan, dolar kuruyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulunarak doların 36 TL olabileceğini söyledi.

 Dolar kuru son günlerde yükseliş eğilimine girerek 28,50 TL'yi aştı. Orta vadeli ekonomi yönetimi planları, ABD doları kurundaki yükselişin devam edeceğini gösteriyor. Peki dolar kuru neden artıyor? 2024 yılında dolar kuru ne olacak? Bu soruların yanıtlarını ünlü ekonomist Prof. Dr. Oğuz Oyan verdi.

DOLAR KURU FRENLENMİŞ DURUMDA

Oyan, dolar kurundaki yavaşlamanın nedenlerini şöyle açıklıyor: “Arkasında artan Merkez Bankası faizleri, swap anlaşmaları, dışarıdan kaynak bulma çabaları ve IMF ülkeleriyle ilişkilerin iyileştirilmesi gibi faktörler var. Ayrıca seçim öncesi doların kurunu baskı altına almak için çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Örneğin, devlet bankaları döviz satıyor, döviz mevduatlarına vergi koyuyor ve döviz ticaretine kısıtlamalar getiriyor.

DOLAR KURU 2024’TE 36 TL’Yİ AŞACAK

Prof. Dr. Oğuz Oyan, dolar kurunun önümüzdeki yıllardaki gelişimi hakkında da öngörülerde bulundu. “Orta vadeli bir program açıklandı ve 2024 yılına kadar ortalama 36 TL'ye ulaşacak bir dolar kurundan bahsediyoruz. Ortalama bu olursa doların yükselmesi bekleniyor. Şu anda dolar kuru 28 TL'de seyrediyor ve bu yıl sonunda 30 TL'ye ulaşabilir. Ancak 2024'te dolar kuru daha yüksek seviyelere ulaşacak. Seçime kadar dolar kurunu baskılamaya devam edecekler. Sonra serbest bıraktılar ve döviz kuru 36 TL ve üzerine çıktı. İfadelerini kullandı.

UYARI: BU HABER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR