Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dikkat! Sıcak havalarda baraj ve göletlerde yüzmek tehlikeli! DSİ'den uyarı geldi

Sıcak havalarda serinlemek için baraj ve göletlere gitmek tehlikelidir! DSİ'den uyarı geldi. Bu tesislerde yüzmek ve serinlemek ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Yayın Tarihi: 26.05.2024 11:38
Güncelleme Tarihi: 26.05.2024 11:38

Dikkat! Sıcak havalarda baraj ve göletlerde yüzmek tehlikeli! DSİ'den uyarı geldi

Dikkat! Sıcak Havalarda Baraj ve Göletlerde Yüzmek Tehlikeli!

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte serinlemek için su depolama ve iletim tesislerine giren vatandaşlara Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nden uyarı geldi. DSİ, baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında yüzmenin ve serinlemenin son derece tehlikeli olduğunu ve ölümcül sonuçlara yol açabileceğini açıkladı.

Neden Tehlikeli?

Engebeli Zemin ve Ani Derinlik Değişikliği: Baraj ve göletlerin göl alanları engebeli bir zemin yapısına sahiptir ve su derinliği ani olarak değişebilmektedir. Bu durum, boğulma riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Balçık ve Kayganlık: Engebeli zemin, akarsuların getirdiği balçık ile kaplı olduğundan üzerine basılması durumunda temas eden kimseyi içine doğru çekebilmektedir.

Düşük Su Sıcaklığı ve Hipotermi: Baraj ve göletlerde depolanan suyun sıcaklığı düşüktür. Bu nedenle ani kramp riski yükselmekte ve vücut ısısının düşmesine bağlı olarak hipotermi riski ortaya çıkmaktadır.

Kaldırma Kuvveti: Tatlı suyun kaldırma kuvveti deniz suyuna göre düşüktür. Bu durum da boğulma riskini artırmaktadır.

Sulama Kanallarının Tehlikeleri: Sulama kanalları da trapez kesitli ve yan duvarları eğimli olarak inşa edilmiştir. Bu nedenle kanala giren bir kişinin çıkması zorlaşmaktadır. Ayrıca, kanal duvarlarının yosunlanma sebebiyle kaygan olması da riski artırmaktadır.

Güçlü Akıntı: Sulama kanallarına bırakılan suyun akış hızı yüksektir. Kuvvetli akıntıyla başa çıkmak, profesyonel yüzücü bile olsa zor olabilir.

Uyarılar ve Öneriler

DSİ, tüm bu nedenlerden dolayı baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında yüzmenin ve serinlemenin kesinlikle yasak olduğunu vurgulamaktadır. Bu tip tesislere herhangi bir maksatla girilmesi ölümcül sonuçlara yol açabilir.

DSİ, uyarı levhaları ve tel örgü uygulamaları ile söz konusu tesislere girilmemesi yönünde fiziki tedbirler almaktadır. Vatandaşların da bu tip girişimlere şahit olması durumunda gerekli uyarılarda bulunması ve sonuç alınamaması durumunda konunun güvenlik güçlerine bildirilmesi hayati önem taşımaktadır.