Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Değeriyle altını ona katlıyor! Elinde bir gram olan bile paraya para demeyecek

Yatırımcılar için güvenli bir liman olarak kabul edilen altın piyasasındaki dalgalanmalar sürerken, uranyum fiyatlarındaki dikkate değer artış gözlerden kaçmadı. Son beş yılda, uranyum fiyatları #3 oranında bir artış göstererek, altın, gümüş ve bakır gibi diğer değerli metalleri geride bıraktı.

Yayın Tarihi: 15.06.2024 17:59
Güncelleme Tarihi: 15.06.2024 17:59

Değeriyle altını ona katlıyor! Elinde bir gram olan bile paraya para demeyecek

İklim değişikliği konusundaki endişelerle birlikte, hükümetler nükleer santraller tarafından üretilen karbonsuz enerjiye olan ilgilerini yeniden canlandırdı. Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Rus enerjisine olan bağımlılıktan kurtulma arayışları da nükleer enerjiye olan talebi artırdı.

URANYUM

URANYUM FİYATLARININ YÜKSELİŞİ

Nükleer enerjiye olan bu artan ilgi, uranyum fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Geçtiğimiz beş yıl içinde uranyum fiyatları %233’lük bir artışla, altın ve bakırın getirilerinin üç katına çıktı.

URANYUM MALİYETİ

BORSADA YANKI BULAN ARTIŞ

Uranyum fiyatlarındaki bu artış, borsada işlem gören uranyum şirketlerinin hisse senetlerine de yansıdı. Kazakistan’ı geride bırakarak dünyanın en büyük uranyum üreticisi olması beklenen Kanada’daki şirketler, son dört yılda %400’den fazla değer kazandı.

URANYUM HAKKINDA

NEXGEN ENERGY’NİN PİYASA DEĞERİ

Saskatchewan eyaletinde uranyum aramaları yapan ve yeni kurulan NexGen Energy, 2028 yılına kadar satış yapmayı planlamasa da, şirketin piyasa değeri neredeyse 4 milyar dolara ulaştı. Şirketin değerindeki artış, Athabasca Havzası’ndaki toprakların yüksek mineral içeriğinden kaynaklanıyor.