Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi için ABD'ye geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Washington'a ulaştı. Erdoğan, zirvede önemli temaslarda bulunacak. Detaylar haberimizde!

Yayın Tarihi: 09.07.2024 23:05
Güncelleme Tarihi: 09.07.2024 23:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi için ABD'ye geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TUR" ile ABD'nin başkenti Washington'a geldi. Erdoğan'ı, Andrews Askeri Hava Üssü'nde TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da Washington'a geldi. Bu geniş katılımlı heyet, NATO Zirvesi'nde Türkiye'yi temsil edecek.

NATO ZİRVESİ'NDE ÖNEMLİ TEMASLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında yapılacak olan devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Zirve, NATO'nun 75. yılını kutlamak için önemli bir platform olacak ve Erdoğan, bu etkinlikte Türkiye'nin rolünü ve katkılarını vurgulayacak.

Bugün gerçekleştirilecek NATO'nun 75. Yıl Anma Etkinliği, ittifakın geçmişini, bugünkü durumunu ve geleceğini değerlendirmek için önemli bir fırsat sunacak. Erdoğan, bu etkinlikte Türkiye'nin NATO'ya olan bağlılığını ve katkılarını yeniden teyit edecek.

Zirve süresince Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Bu görüşmelerde bölgesel ve küresel güvenlik konuları, ikili ilişkiler ve iş birliği imkanları ele alınacak. Özellikle savunma sanayii ve güvenlik konularında önemli iş birliklerinin gündeme gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN NATO'DAKİ ROLÜ

Türkiye, NATO'nun en önemli üyelerinden biri olarak ittifakın güvenlik politikalarına önemli katkılarda bulunuyor. Erdoğan, zirvede Türkiye'nin bu rolünü vurgularken, NATO'nun geleceğine dair vizyonunu paylaşacak. Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki gelişmeleri ve NATO'nun kolektif savunma stratejilerine olan katkıları da gündeme getirilecek.