Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Çalışanlara en az 8000 TL ek ödeme kesinleşti! Lokum gibi ödeme o tarihte hesaplarda

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile 6772 sayılı Kanun gereğince çalışan işçilere yapılacak ek tediye ödemelerinin zamanlaması açıklandı. Merakla beklenen bu ödeme programı, kararın ilanıyla birlikte kesinleşti. İşçiler, artık ek tediye ödemelerinin ne zaman gerçekleşeceğini takvim üzerinden görebilecekler. İşte o ödeme tarihleri...

Yayın Tarihi: 20.06.2024 19:53
Güncelleme Tarihi: 20.06.2024 19:53

Çalışanlara en az 8000 TL ek ödeme kesinleşti! Lokum gibi ödeme o tarihte hesaplarda

Kamu sektörü çalışanlarını memnun edecek duyuru Resmi Gazete aracılığıyla duyuruldu! Yılın ikinci yarısında verilecek olan ikramiye (tediye) ödemelerinin tarihleri ve miktarları artık kesinleşti. Kamu sektörü işçileri, kendilerine ne zaman tediye ödemesi yapılacağını ve bu ödemenin ne kadar olacağını merak ediyorlar. İşte, kamu işçilerinin sabırsızlıkla beklediği o bilgiler:

İkramiye Ödeme Zamanları Belli Oldu!

Kamu sektöründe çalışanların gözü kulağı ikramiye ödemelerindeydi ve nihayet tarihler açıklandı. İkramiyeler, 14 Haziran ve 13 Aralık 2024 tarihlerinde iki eşit ödeme olarak yapılacak. Özellikle maden sektöründe yeraltında emek veren işçiler içinse, ek tediyelerin tamamı 23 Aralık 2024'te ödenecek.

ikramiye

İkramiye Miktarı Nasıl Hesaplanacak?

İkramiye miktarı, her işçinin aldığı maaşa göre farklılık gösterecek. İkramiye hesaplamasında, fazla mesai ücretleri, evlilik ve çocuk zamları gibi ek ödemeler dikkate alınmayacak.

İkramiye miktarını bulmak için, işçinin maaşı 30 günlük bir döneme bölünerek, bu miktar 13 ile çarpılacak. Vergi indirimleri de hesaba katıldığında, en düşük ikramiye miktarının yaklaşık 8 bin TL civarında olması bekleniyor.

İkramiye Alma Hakkı Kimlere Tanınmış?

  •   Kadro almış taşeron çalışanlar
  •   Devlet kurumlarında görev yapan işçiler
  •   4D statüsünde sürekli hizmet veren işçiler

Ancak, belediye bünyesindeki şirketlere aktarılan taşeron işçilere ek tediye ödemesi yapılmayacak.

İkramiye Üzerinde Haciz İşlemi Uygulanabilir mi?

Yargıtay'ın verdiği karar doğrultusunda, ilave tediye miktarlarına haciz konulamaz. Bunun yanı sıra, damga vergisi uygulanan ikramiyeler üzerinden sigorta primi kesintisi gerçekleştirilebilir.