Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu bitkinin hem yağı hem kendisi cilt güzelleştiriyor! Aktarlarda yok satıyor

Sıradan bir bitki gibi görülen kantaron, doğru kullanıldığında aslında şifalı bir çiçektir. Yaygın olarak sarı kantaron şeklinde anılan kantaron, yaz aylarında çiçek açtığında toplanabilir ve çeşitli şekillerde kullanılır. İşte, kantaronun tüm kullanım alanları ve faydaları..

Yayın Tarihi: 09.06.2024 00:35
Güncelleme Tarihi: 09.06.2024 00:35

Bu bitkinin hem yağı hem kendisi cilt güzelleştiriyor! Aktarlarda yok satıyor

Sarı kantaron çay şeklinde kullanılabildiği gibi, takviye olarak da alınabiliyor. Ayrıca, zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra vücuda haricen de uygulanmaktadır.

Önemli not: Kantaronun yan etkileri olabilir ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikle depresyonu tedavi etmek için bazı ilaçlar (örneğin SSRI'lar) alıyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu nedenle sarı kantaronu kullanmadan önce bir doktora danışmanız önemlidir.

DEPRESYON TEDAVİSİNDE KULLANILMAKTADIR

kantaronun faydaları

Sarı Kantaron beyindeki serotonini, dopamini ve norepinefrini artırarak ruh halini iyileştirmeye destek verir.

ANTİENFLAMATUAR ÖZELLİKLERİ VARDIR

Sarı Kantaron Yağı ciltteki yara, yanık ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırmakla kalmaz, antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri enfeksiyon riskini aza indiri ve iyileşme sürecine destek verir.

YARALARIN HIZLI İYİLEŞMESİNİ SAĞLAR

Hasar görmüş cilde doğrudan uygulanır. Günde birkaç defa uygulanması tavsiye edilmektedir. Hayvan ve insan çalışmaları, sarı kantaron yağının yaraların iyileşme süresini kısalttığını ve yara izi oluşumunu azalttığını göstermiştir.

Mide ülseri, gastrit, irritabl bağırsak sendromu (IBS) şeklindeki rahatsızlıklar için çok faydalıdır. Çay ya da tentür şeklinde alınabilir. Yemeklerden öncesinde veya sonrasında tavsiye edilmektedir.

Geleneksel kullanıma dayanan bazı kanıtlarda kantaronun sindirim sağlığının üzerinde olumlu etkisi vardır. Fakat, bu alanda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar sınırlı kalmıştır.

CİLT HASTALIKLARINA KARŞI TEDAVİ ÖZELLİĞİ VARDIR

Kantaron yağı, ciltte akne, egzama, sedef hastalığı şeklindeki cilt problemleri tedavisi için kullanılabilir. Cildinşizi nemlendirir, besler ve aynı zamanda da iyileştirir.

Kantaron yağı ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirme konusuna yardımcı olan önemli antioksidanlar içerir.

kantaronun faydaları

Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlaç Etkileşimleri: Kantaron yağı, bazı ilaçlar ile (mesela, antidepresan, kan inceltici) etkileşime girebilmektedir. Bundan dolayı da kantaronu kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak çok önemlidir.

Güneş Hassasiyeti: Kantaron yağının kullanımı, bazılarında güneş hassasiyeti durumuna (fotosensitivite) neden olabilmektedir. Bundan dolayı da kantaron yağını kullananlar güneşe maruz kalma durumundan kaçınmalı ya da mutlaka güneş koruyucu kullanmalıdırlar.

Hamilelik ile Emzirme: Hamilelik ile emzirme sürecinde kantaron kullanımıyla ilgili yeterli bilgiler bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu dönemlerde kullanılması önerilmez.