Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu 3 hastalık kış boyu burnunuzun tıkanmasına neden oluyor! Burun tıkanıklığını açmanın pratik yolları

Burun tıkanıklığı yapan bu hastalıklara dikkat!

Yayın Tarihi: 02.12.2023 22:41
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 22:41

Bu 3 hastalık kış boyu burnunuzun tıkanmasına neden oluyor! Burun tıkanıklığını açmanın pratik yolları

BU HASTALIKLAR BURUN TIKANIKLIĞI YAPIYOR

Burun tıkanıklığı birçoğunun başına kış aylarında başına gelen can sıkıcı hastalıklardan biri. Kişilerin nefes almasına engel olan bu tıkanıklık aynı zamanda da bir çok kişinin normal hayatını engelleyebiliyor. Bu gibi durumların ana sebebi ise bu 3 hastalık. İşte burun tıkanıklığı yapan hastalıklar ve burun tıkanıklığından kurtulmanın yöntemleri….

NEZLE

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yusuf Orhan Uçal kış aylarında insanları en çok rahatsız eden burun tıkanıklığı ile ile ilgili bilgiler verdi. İşte uzmanından tavsiyeler…

SİNÜZİT

Burun kemiklerinin içinde kalan hava boşlukları bilinen ismiyle sinüslerdir. İnsan vücudunda 5 çift sinüs bulunur. Bu sinüslerin tıkalı olması da insanları oldukça rahatsız eder. Sinüslerde bulunan mukus tabakası ise kişileri zararlı mekanizmalara karşı göstermiş olduğu bir dirençtir. Uzman doktor Uçal, burun tıkanıklığı, rahatsızlığının geniz akıntısı,olabileceğini ve bunun şeffaf beyaz veya sarı-yeşil burun akıntısı olabileceğini belirtirken hastaların genellikle baş ağrısı şikayetinde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

ALERJİK NEZLE

Alerjiye sebep olan hemen hemen her şey olabilir. Bu alarjenlerin burun mukozasına gelmesi ile ortaya çıkan kaşıntı ya da hapşırma ya da burun akıntısı alerjik nezle olarak değerlendirilir. Havada bulunan ve kişilerin nezle belirtileri göstermesine neden olan bu tozlar alerjendir. Uçal ayrıca alejik nezlenin şiddetinin de kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini ifade ediyor.

GRİP

Dünya da grip olarak bilinen influenza virüslerinin (Tip A, B ve C) neden olduğu ani gelişen, beraberinde ateş burun akıntısı boğaz ağrısı belirtileri de göseren hastalığa grip adı verilir. Bu hastalıkta virüsler vücuda girer ve kişilerin bağışıklık sisteminde tahribata neden olurlar. Grip genellikle mevsim geçişlernde kişilerin yakalandığı bir hastalıktır. Uçal, hastalığın tüm etkilerinin genellikle 2 hafta gibi bir sürede geçtiğini belirterek bu hastalığa karşı yaşlıların ve çocukların dikkatli olmalarını istedi.