Vecihi Hürkuş Kimdir ? Vecihi Hürkuş’un Biyografisi

Vecihi Hürkuş Kimdir ? Vecihi Hürkuş’un Biyografisi

Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Gümrük Müfettişi Faham Bey, annesi Zeliha Niyir Hanım’dır. Küçük yalarda babasını kaybeden Hürkuş Annesi tarafından yetiştirildi.

Tophane Sanat Okulu’nda güzel sanatlar eğitimi alan Vecihi Hürkuş, gönüllü olarak Balkan Savaşı’na katıldı, daha sonra I. Dünya Savaşı’nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi olarak görev yaptı.1917 yılında, Kafkas Cephesi’nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek ‘Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu‘ ünvanını aldı. Savaşta yaralanarak Ruslara esir düşmüştür ancak Nargin Adası’ndan Yüzerek kurtulmayı başarmıştır.

Vecihi Hürkuş Kurtuluş Savaşı’na gönüllü olarak katılmıştır. Savaşta başarılı keşif uçuşları yapmış ve bir Yunan uçağını düşürmeyi başarmıştır. İzmir Havaalanı’na inerek burayı işgalden kurtarmıştır. Bu başarıları üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine İstiklal Madalyası ve üç ayrı Tasdikname verilmiştir.

Vecihi hürkuş, ilk Türk yapımı uçak olan Vecihi K VI’ı imal etmiş ve ilk uçuşunu 28 Ocak 1925’de gerçekleştirmiştir.

Türk Tayyare Cemiyeti‘ne katılan Hürkuş, 1931 yılında, kurum adına ilk Türkiye turunu düzenlemiştir. Aynı senenin sonlarında yapılan ve Ankara, Konya, İzmit, İstanbul gibi birçok şehri kapsayan ikinci uçak turu izledi

21 Nisan 1932’de, Sivil Tayyare Mektebi’ni kurdu. 1933 senesinde Nuri Demirağ tarafından finanse edilen Vecihi K-XVI isimli uçağı tasarladı. 1937 yılında Türk Hava Kurumu, Hürkuş’u mühendislik eğitimi alması için, Almanya’daki mühendislik okuluna gönderdi. 1939 yılında mezun olarak ülkesine dönen Hürkuş’a iki senede mühendis olunmasının imkansızlığı gerekçesiyle uçak mühendisi ruhsatı verilmedi.

Türkiye’nin ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı 29 Kasım 1954 tarihinde kuran Hürkuş, T.H.Y.’nin elden çıkarttığı uçakları alıp onararak filosunu kurdu. Ancak uçaklarına düzenlenen sabotajlar, uçuşlarının gerekçesiz yere iptal edilmesi gibi nedenlerden dolayı bu projesini verimli bir şekilde sürdüremedi.
Hayatının son yıllarını büyük maddi sıkıntılar içerisinde geçiren Hürkuş, 16 Temmuz 1969’da, geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi‘nde hayatını kaybetti.


Tarihinde Fatih C. Tarafindan Yazildi.

#BiyografiBunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*