Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu 2 Haziran 1948’de Trabzon Köprübaşı’nda dünyaya geldi. Türk siyasetinde önemli yer edinmiş, geniş kitlelerce çok sevilmiş ülkücü lider Muhsin Yazıcıoğlu‘nun kardeşi olduğu düşünülse de kardeş değillerdir, ikiside vatan sevdalısı gayeleri memleketlerine hizmet etmek olan iki dava adamıdır…

Recep Yazıcıoğlu 1968’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek Aydın’a Maiyet memuru olarak atanmıştır. 1971 ve 1984 yılları arasında Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca İlçelerinin kaymakamlığını yapmıştır. Askerlik görevini 1975 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda asteğmen olarak yapmıştır.

1984’de en genç vali olarak 36 yaşında Tokat Valiliği’ne atandı. 14 Ağustos 1989’da Aydın Valisi olarak göreve başlayan Yazıcıoğlu, 1991’de Erzincan Valiliği’ne,1999’da Merkez Valiliği’ne, 2003’te de Denizli Valiliği’ne atandı.

Sistemin işleyişine sık sık ağır eleştiriler getiren Yazıcıoğlu halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini dile getirmiştir.

Vilayet yönetimleri dönemindeki uygulamaları üniversitelerde tez konusu olan Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği sırasında torba bütçe uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır.

Vali Yazıcıoğlu Erzincan Valiliği sırasında doğa sporları ile uğraşmış ve yörenin doğa sporları turizmine açılmasına katkı sağlamıştır. Doğa sporlarına özellikle rafting’e olan ilgi ve katkısı Denizli Valiliği sırasında da devam etmiştir Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Eskiköy’de vatandaşlar tarafından yaptırılarak iki köyü birbirine bağlayan köprüye trafik kazasında yaşamını yitiren eski Valisi Recep Yazıcıoğlu‘nun adı verildi.

Kemaliye-Başpınar arasında Karasu Nehri üzerinde (Fırat Nehri’nin Kemaliye (Erzincan) İlçesinden geçen kolu) yapılan, yapımında Recep Yazıcıoğlu‘nun çok emeğinin geçtiği, ve Köprü dizisine de konu olan köprünün adı Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsüdür.

Erzincan’ın Kemaliye İlçesi ile Çaltı İstasyonu arasındaki en uzun karayolu tüneline de Vali Recep Yazıcıoğlu ismi verilmiştir.

Aydın il merkezinde Aydın belediyesince yaptırılan kültür merkezinin ismine de Vali Recep Yazıcıoğlu adı verilmiştir.

Tokat il merkezindeki eski SSK Devlet Hastanesi’nin adı, Tokat Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirilmişti

Recep Yazıcıoğlu 2 Eylül 2003’te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Mahallesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde rahmetli oldu. Cenazesi Aydın’ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003’te toprağa verildi.


Tarihinde Hatice Tarafindan Yazildi.

#BiyografiBunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*