Okan Bayülgen

Okan Bayülgen

Okan Bayülgen, Türk gösteri adamı, oyuncu, tiyatro ve klip yönetmeni, yapımcı, seslendirme sanatçısı ve fotoğrafçıdır. 23 Mart 1964, Cihangir, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası hukukçu ve gazeteci Ümit Bayülgen ,annesi ressam Ayla Görgün’dür.

Eğitimine İstanbul Göztepe’de bulunan Taş Mektep isimli yatılı okulda başlamıştır. Şişli 19 Mayıs ilkokulundan mezun olmuştur. Lise Eğitimine Galatasaray Lisesinde başlamış, Altı yılın ardından Bodrum Lisesi’ne kaydolup Bir süre devam ettikten sonra 1984 yılında Şişli Lisesi’nden mezun oldu.

Fotoğraf eğitimi almak için gittiği Fransa’da, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde hukuk okumaya başladı. Daha sonra aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Bir yıl sonra eğitimini yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na, sınavlarda yüksek başarı göstererek eğitime başladı. 1989’da mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

Kariyerine Devlet Tiyatro’sunda başladı. Oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. 1989 1994 yılları arasında yönettiği oyunlarla Türkiye’nin en genç tiyatro yönetmeni ünvanını aldı.

Genç İndiana Jones isimli yabancı bir dizinin Türkiye’de çekilen bölümünde rol aldı.

Radyoculuğa 1991 yılında Kent Fm’de başlayan Bayülgen, 1993 yılında tayin olduğu Trabzon Devlet Tiyatrosu’ndan, Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafından kaldırılınca 1994 yılında istifa etti. Radyo ve televizyon alanına yönelen Okan Bayülgen, Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yaptı. Kiss Fm’de “Okan Bayülgen On Air” programını sundu. Doksanlı yılların sonunda Radyo D’de “Hayat Bilgisi” programıyla yıldızı parlamaya başladı.

Televizyon hayatına Satel TV’de klip programı sunarak başlayan Okan Bayülgen atv’de gece yayına başlayan “Gece Kuşu” adlı program ile ismini duyurmuştur. Yine gece yarısı yayınlanan Televizyon çocuğu programıyla devam etmiştir. 13 bölüm yayınlanmış Utanmaz Adam dizisinde oynamıştır.

İstanbul Kanatlarımın Altında Filminde Osmanlı’ya hakaret ettiğini düşünen 18 yaşındaki Murat Çakmak tarafından 1997 yılında bacağından vuruldu.

Bir süre ekranlara ara veren Bayülgen Kanal D’de sunduğu Zaga ile geri dönmüştür. Cumartesi günleri yayınlanan yine gece yarısı programı olan Zaga, kendine has tarzı sürekli değişen skeçler, jenerikler, orkestra ve dekor ile farklı program anlayışı benimsemiş Okan bayülgenin kendine has tavırları, canlı telefon bağlantıları ve medya arkasıyla yenilikçi bir anlayışla özgün bir program oluşturmuştur.

Ulusal haber kanalı NTV’de çeşitli programlar yapan Okan Bayülgen, Aynı kanalda yılbaşı gecesi özel canlı yayınlarını sunmuştur.

2004’de izleyicilerin de stüdyo konuğu olarak katılabildiği “Herkes Bunu Konuşuyor” adlı programla bilim, akademi, müzik ve medya dünyasından ve çeşitli sanat dallarından çok yönlü konularla bir masa etrafında toplanıp konuşulması üzerine kurulu olmuştur.

2005 Yılında Televzyon makinesi adlı programıyla yine aynı formata yakın bir program sunan Okan Bayülgen sonrasında “Makina” ismiyle kısalttığı programıyla piyeslere ve estetik unsurlara yer vermiştir.

2006 yılında Saba Tümer ile birlikte gündemdeki konuların konuşulduğu bir program yapmıştır. 2007 yılında NTV’de “Sizi ilgilendiriyor” isimli siyasi bir program yaptı. 2008 yılında haftanın 4 günü canlı olarak yayınlanan “Okan Bayülgen Sade Vatandaş” programına başladı.

2007 yılında Makina’yı sonlandırıp bir sezon ekranlara ara verdi. Ara verdiği süre içerisinde fotoğrafa ağırlık vermesinin yanı sıra Ata Demirer ve Gülben Ergen gibi isimlerin sunduğu programların genel yönetmenliğini yaptı.

Ekim 2008’de Disko Kralı ile tekrar kaldığı yerden devam etti. 2009-2010 sezonunda ise cumartesi gecesi yaptığı programına ek olarak pazar ve pazartesi geceleri farklı konuların işlendiği Medya Kralı ve Muhabbet Kralı ‘nı da ekledi. 2010-2011 sezonunda ise Medya Kralı sona erip yerine Kral Çıplak programını yapmıştır.

Tv 8 Kanalında Muhallebi Kralı, Kral Çıplak, Muhabbet Kralı, Medya Kralı, Disko Kralı olmak üzere salıdan cumartesiye haftanın 5 günü saat 23 den sonra 5 program yapmıştır. Şubat 2012!den buyana programlarında Türk İaret Dili Çevirmeni bulundurmaktadır. 3 Mart 2012’de Muhabbet Kralı programında “Go and Fuck” dediği için RTÜK tarafından 2 hafta boyunca hiç bir yayına çıkmama cezası almıştır.

2013 Nisan ve Mayıs aylarında Radyo Trafik ve okanbayulgen.fm Sitesi aracılığı ile her hafta Dünya eserlerinden birini okumuş ve Cuma geceleri de Bay J, Ebru Yaşar, Barkın Bayoğlu, Ali Biçim, Esin Görür, Betül Hakyemez gibi isimlerle radyo şovu yapmıştır. Show TV’de  haftada üç gece Muhallebi KafaÇıplak Kafa ve Makina Kafa programları yapmıştır. Habertürk TV’de Okan Bayülgen Sunar adlı programlar yaptı. Kasım 2014’te Star TV’de haftada bir yayınlanan Dada Dandinista adlı talk-show programına  başladı.

2015 yılında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adında bir korsan kumpanyayı yönetmiştir. İstanbul haricinde Kıbrıs ve Bodrum’da da performanslarını sergilemişlerdir. Okan Bayülgen, 2015-2016 yılları arasında hafta içi her akşam Virgin Radio’da “Talk Radio” adlı bir program yapmıştır. 2019-2020 yılları arasında tv100’de Uykusuzlar Kulübü ve Muhabbet Kralı adlı talk show’ları yaptı. 2020 yılının Nisan ayından Haziran ayına kadar Uykusuzlar Kulübü adlı programda canlı yayında kitap okuduğu bir özel program yaptı. 2020 yılının Eylül ayından itibaren aynı kanalda her salı Nokta adlı programa devam etmektedir


Tarihinde Hatice Tarafindan Yazildi.

#BiyografiBunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*