Adnan Kahveci

Adnan Kahveci

Adnan Kahveci, Türk bürokrat, milletvekili ve bakan.  20 Şubat 1949 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu Köprübaşı’nda tamamladıktan sonra , İstanbul’da TUBİTAK bursuyla girdiği Kabataş Lisesine başlamıştır. 1966 Yılında dönem birincisi olarak mezun olmuştur.

Adnan Kahveci Üniversite sınavında 180 sorunun tamamına doğru yanıt vererek birinci olmuş ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesine başlamıştır. Devlet bursuyla Amerika’nın Indiana eyaletinde bulunan Purdue Üniversitesine geçmiş ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun olmuştur. Yine amerikada bulunan Missouri Üniversitesi’nde mühendislik alanında doktora yaptı. Burada profesör olarak akademik çalışmalarına devam etti. Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.

Akademik yaşantısının ardından siyaset yönelen Adnan Kahveci, içişleri Bakanlığı teknik danışmanlığı yaptı. 1983 yılında ANAP’ın kurucu üyeleri arasında yer aldı. 1987 genel seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçildi. Devlet planlama teşkilatı ve hazineden sorumlu devlet bakanlığı yaptı. Sonrasında Turgut Özal tarafından maliye bakanlığına getirilen Adnan Kahveci, Yıldırım Akbulut başbakanlığı zamanında da maliye bakanlığı görevini üstlenmiştir.

Türkiye’nin sorunlarına sunduğu çözümler ve ürettiği yeni fikirleriyle “harika çocuk” olarak adlandırılan Adnan Kahveci, Turgut Özal’ın en sevdiği ve güvendiği insanlar arasında yer almıştır. Teknoloji ve bilime merakı ve çağın ilerisinde projeleriyle adından söz ettirdi. Şimdiye kadar hazırlanmış ve devletin kasasında bulunan 3 kürt sorunu projesinden biri sayın Adnan Kahveci‘ye aittir. Sanayi, istihdam alanında yaptığı çalışmalar ile yolsuzlukların üzerine ciddiyetle gitmesi sevilen siyasi kişilerden olmasını sağladı.

Adnan Kahveci, 1993 yılında ailesi ile birlikte İstanbul’a giderken, kendi kullandığı arabayla Bolu Gerede yakınlarında karşı yönden gelen bir araçla çarpışması sonucu yaşamını yitirdi. Kazada eşi Fisun Kahveci ve kızı Aslıhan Kahveci hayatını kaybetmiştir. Ölümü,  Türkiye’nin yararına çalışan pek çok önemli isim gibi soru işaretleriyle olmuştur.

 


Tarihinde Hatice Tarafindan Yazildi.

#BiyografiBunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*