Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bankada 1000 TL'si olanlar hemen bunu yapsın! O tarihten sonra tüm paralar silinecek

BDDK son dakika kararı aldı. Bu işlemi hemen yapmayanların banka hesabındaki paraları silinecektir. Lütfen dikkatli olun ve önlem alın.

Yayın Tarihi: 11.07.2024 07:33
Güncelleme Tarihi: 11.07.2024 07:33

Bankada 1000 TL'si olanlar hemen bunu yapsın! O tarihten sonra tüm paralar silinecek

Bankada paranız varsa dikkatli olun. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçtiğimiz gün bir son dakika uyarısında bulundu. Bu karara göre, banka hesabında parası olan herkes etkilenecek, bunu hemen yapmayanların paraları kalıcı olarak ellerinden alınacak. İşte yapmanız gerekenler..,

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bir süre önce uzun süreli işlem yapılmayan banka hesaplarına ilişkin zamanaşımına ilişkin önemli düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemenin amacı hesap sahiplerinin farkındalığını artırmak ve hesaplarını daha etkin olarak yönetmelerini sağlamaktır.

MİNİMUM BAKİYE ORANI

BDDK tarafından alınan yeni karar doğrultusunda, bankada uzun süre işlem yapılmayan hesaplar için uyarı gönderilmesini gerektiren minimum bakiye oranında değişikliğe gidildi. Daha önce 250 TL olan bu limit 1.000 TL'ye çıkarıldı. Bu değişiklikle birlikte bankaların, bakiyesi 1.000 TL ve üzerinde olan hesap sahiplerine, hesaplarının durumuna ilişkin bilgilendirici uyarı mektubu göndermeleri zorunlu hale getirildi.

Bankada 1000 TL'si olanlar hemen bunu yapsın

BDDK, bu düzenlemeyle müşterilerin banka hesaplarındaki fonları daha etkin yönetebilmelerini ve gerekli işlemleri zamanında tamamlayabilmelerini amaçlıyor. Bu önlem, müşterilerin hesaplarını daha iyi korumalarına ve finansal farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olmak amacıyla alınmıştır.

ZAMANAŞIMI SÜRESİ VE TMSF'YE AKTARIM

Uzun süre bankacılık işlemi yapılmayan hesapların zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu süre içerisinde hesabınızda herhangi bir hareket olmaması halinde hesap bakiyeniz Birikim ve Tasarruf Sigortası Fonu'na (TMSF) aktarılabilecektir. Bu nedenle 15 Temmuz 2024, uzun süredir aktif olmayan banka hesaplarının durumlarının kontrol edilmesi ve gerekli işlemlerin zamanında yapılabilmesi açısından önemli bir tarih olacaktır.

BDDK'nın bu yeni düzenlemesi, hesap sahiplerinin finansal farkındalıklarını artıracak ve hesaplarını daha dikkatli ve aynı zamanda etkin yönetmelerini sağlayacak. Bir banka hesabının uzun süre kullanılmaması durumunda hesap sahibine 1.000 TL ve üzeri bakiye bildiriminde bulunarak hesabı daha aktif kullanmasını teşvik edebilirsiniz.

Hesap sahiplerinin banka hesaplarını düzenli bir şekilde kontrol etmeleri ve gerekiyorsa bankalarıyla iletişime geçerek hesaplarının durumunu teyit etmeleri önemlidir. Bu sayede olası sorunların ve zamanaşımı durumlarının önüne geçilmiş olur.