Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakan Şimşek duyurdu: "kentsel dönüşüm ve konut arzını yeni düzenlemede son aşamaya gelindi"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşüm ve konut arzını hızlandıracak yeni düzenlemenin son aşamasına geldiklerini belirtti. SPK, gayrimenkul yatırım fonlarının projelere yatırım yapmasının önünü açacak.

Yayın Tarihi: 26.05.2024 12:01
Güncelleme Tarihi: 26.05.2024 12:01

Bakan Şimşek duyurdu: "kentsel dönüşüm ve konut arzını yeni düzenlemede son aşamaya gelindi"

Kentsel dönüşüm ve konut arzını hızlandıracak çalışmada son aşamaya gelindi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşüm ve konut arzını artıracak yeni bir düzenlemenin son aşamaya geldiğini duyurdu. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak.

Gayrimenkul Yatırım Fonlarına Yeni Düzenleme

Bakan Şimşek, SPK'nin Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına yönelik düzenlemeyi tamamladığını belirtti. Bu yeni düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Şimşek, "Bu düzenleme ile konut arzının artması ve konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısının azalması bekleniyor. Böylece konuta erişim her kesim için kolaylaşacak," dedi.

Proje GYF'ler ile Yeni Yatırım Fırsatları

Yeni düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonları artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabilecek. Şimşek, "Proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek. Bu fonlar, ünvanlarında 'proje' ibaresine yer vererek 'proje gayrimenkul yatırım fonu' olarak anılacak," diye açıkladı.

Yatırımcılar için Güvence Mekanizması

Bakan Şimşek, SPK tarafından hayata geçirilecek projenin yatırımcıların proje kaynaklı risklerini azaltmak amacıyla teminat mekanizması getirdiğini belirtti. Bu düzenleme, fonun hasılat paylaşımı sözleşmelerinden doğan haklarını güvence altına alacak. Ayrıca, fon faaliyetleriyle ilgili yatırım kararlarını etkileyebilecek değişikliklerde yatırımcılara fondan çıkış hakkı tanınacak.

Yeni Yatırım Olanakları ve Konut Sahipliği

Yatırımcılar, proje bitiminde gayrimenkulün satışından veya kirasından gelir elde edebileceği gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olacak. Şimşek, "SPK tarafından ihraç belgesi onaylanan 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunuyor. Halihazırda portföyü oluşan 149 fon varken, bu fonların portföy büyüklüğü ise 82,7 milyar lira civarında. Yeni düzenlemeyle bu fonların sayısının artması da bekleniyor," diye ekledi.

Fiyatların Düşüş Eğilimine Katkı

Şimşek, düzenlemenin kentsel dönüşümün finansmanı ve konut arzının artırılmasında önemli bir rol oynayacağını belirtti. Bu yatırım fonları, konut piyasasında arz hareketliliğini artıracak ve böylelikle fiyatların düşüş eğilimine geçmesine katkı sağlayacak. Ayrıca, konut üreticileri sermaye piyasalarından ihtiyaç duydukları finansmanı temin edebilecekler. Bu da tasarruf sahiplerinin küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilmeleri için değerli bir alternatif oluşturacak.

Toplumda Tasarruf Eğilimi Artacak

Bakan Şimşek, yeni düzenlemenin toplumda genel anlamda tasarruf eğilimini artırmasını beklediklerini vurguladı. "Bu canlanma, konut piyasasının geneline yayılacak ve düzenleme, konut üreticilerinin ihtiyaç duyacakları finansmanı, sermaye piyasalarından temin edebilmeleri için de çok değerli bir alternatif oluşturacak. Böylelikle, tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek," dedi.