Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Aylık 50 bin TL maaşla çalışacak personel bulunamıyor! Özellikle gençler isteniyor

Öyle bir iş ki işi yapacak kişi aranıyor! Ücreti 50.000 TL'yi aştı! Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 22.06.2024 16:45
Güncelleme Tarihi: 22.06.2024 16:45

Aylık 50 bin TL maaşla çalışacak personel bulunamıyor! Özellikle gençler isteniyor

Sivas'ta genç neslin çobanlığı sevmemesi hayvancılık sektörünü de ciddi biçimde etkilemekte. Teknolojik gelişmeler ve kentleşme eğilimleri gençleri tarım ve hayvancılıktan uzaklaştırıyor. Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, çoban sorununun çözümü için devlet desteğinin şart olduğunu vurguladı. Çobanlıkların daha iyi koşullarda çalışmasını ve gençlerin bu meslekle tanışmasını talep ediyor. Tüm detaylara haberimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

ÇOBAN BULMAKTA ZORLANILIYOR

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Eymir köyünde çoban bulma sorunu ciddileşti. Köy muhtarı Turan Sarı, köylülerin büyük umutlarla getirdikleri çobanın kısa süre sonra köyden ayrıldığını söyledi. Köylüler yeni evlenen çobana altın takacakmış ama çoban gitti. Bu durum köylerde hayvan beslemeyi neredeyse imkansız duruma getiriyor. Köylüler bakanlıktan çözüm bekliyor ve gençlerin tarım ve hayvancılığa teşvik edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Çoban bulamama sorunu özellikle Zara ilçesine bağlı Eymir köyünde ciddi boyutlara ulaşıyor. Bir zamanlar köylerde yaygın olan bu meslek artık genç neslin gözünden düşmüş durumda. Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, çoban bulma sorununu şöyle dile getirdi: "Çoban sıkıntısı artık yok; çobanlar hep dışarıdan geliyor.

Çoban Bulmakta Zorlanılıyor

50.000 ila 60.000 lira arası bir fiyatta anlaşan çoban, başkası kendisine 61.000 lira teklif eder etmez oradan ayrılır. Böyle bir sistem getirdiler. Dağda olsanız bile o anda hayvanları arkanızda bırakıyorsunuz. Bakanlığımızın bu soruna bir çözüm bulması gerekiyor. Gençleri desteklemeliyiz. Yaklaşık 2 senedir et üretimi olmadığından insanlar et alamıyor. Üretimdeki en önemli sorunlardan biri de çoban sorunudur. Hayvancılık sektörü sona yaklaşıyor." Eymir köyünün muhtarı Turan Sarı, sakinlerin artık hayvan besleyemeyeceğini belirterek, "Çobanı buraya getirdik, yiyecek ve içecek aldık. Bir gün durdu ve sonra gitti" dedi. Çoban yeni evliydi, biz de köylüler olarak bir araya gelip ona altın takacaktık ama o kaçtı. Neredeyse altınımız da gidecekti. Çoban da yok." şeklinde konuştu.