Arabayı bu hızda kullanan yakıttan tasarruf ediyor! Yüzde 50'ye kadar daha az yakıt harcamak mümkün

Amerika'nın en önemli dergilerinden birisi olan Wired, petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından tüm dikkatleri üzerine toplayan bir araştırma yayınladı. Araştırma, sürücülerin yakıt ve zamandan tasarruf etmek için sürmesi gereken ortalama hızı belirledi.

Arabayı bu hızda kullanan yakıttan tasarruf ediyor! Yüzde 50'ye kadar daha az yakıt harcamak mümkün

"Vakit nakittir" sözü en çok kullanılan atasözlerinden biridir ve bir Amerikan teknoloji ve iş dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya konu olmuştur. Son yıllarda petrol fiyatları dalgalı bir seyir izliyor, bazen gelişmiş ülkelerde bile zirvelere ulaşıyor ve yüksek enflasyon oranlarına yol açıyor. Öte yandan, artan akaryakıt fiyatları ve vergi artışları Türkiye'de araç sahiplerini rahatsız ediyor.

"VAKİT NAKİTTİR FAKAT AKARYAKIT DA NAKİTTİR"

Bazıları çözümünü toplu taşımada bulsa da pek çok kişi toplu taşımanın dezavantajları olduğu için araba kullanmayı tercih ediyor. Peki, sürücüler yakıttan nasıl tasarruf edebilir ve zaman kaybını nasıl önleyebilir?

Wired dergisi, bir yazısında "Vakit nakittir fakat akaryakıt da nakittir" başlıklı raporun detaylarını verirken ABD ve diğer ülkelerde zamandan ve yakıttan tasarruf etmek için ideal hızın ne olduğunu aktarıyor. Ortalama olarak arabasını bu hızda kullanan kişiler zaman kaybetmiyor ve yakıt maliyetleri de düşük kalıyor.

"Amerika Birleşik Devletleri'nde farklı ideal hızlar, Türkiye'de ise farklı ideal hızlar belirlendi."

Arabayı bu hızda kullanan yakıttan tasarruf ediyor

Arabaların yüksek hızlarda normal koşullara göre çok daha fazla yakıt yaktığı biliniyor ancak Wired tarafından yapılan araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nde asgari ücretli bir işçi için ideal hızın saatte 65 mil (saatte 65 mil) 106 km olduğunu buldu.

Ancak dergi, çalışmayı ABD'deki ortalama saatlik ücretler ve akaryakıt fiyatlarının formüle edilerek hazırladığından, söz konusu çalışmayı Türkiye'ye uyarlamak için ne kadar hıza ulaşması izleyiciyi şaşırttı.

"Asgari ücretli çalışanların ideal hızı saatte 77 kilometre"

İstanbul'da güncel akaryakıt fiyatının 38,06 lira, asgari ücretin ise 14.402 lira olarak belirlendiği göz önüne alındığında, zaman kaybetmemek ve yakıt kaybını en aza indirmek için kullanmanız gerekli olan ortalama hız saatte 77 KM olarak belirlendi.

Çalışma, önerilen hızı maaş derecesine göre değiştirdi ve aylık maaş arttıkça zamanın değerinin kademeli olarak arttığını buldu. Dolayısıyla asgari ücretin iki katı yani 28 milyon 804 lira kazanan biri için ideal hız ise 93 km/saat olarak kaydedildi.

Asgari ücretin dört katı kazananlar 114 km/saat, asgari ücretin sekiz katı kazananlar ise 128 km/saat hız sınırına tabidir; ancak bu hızlar şehir içinde aşılmış olsa bile, ancak belli bir gelir sınırına kadar çalışabilirler.