Antibiyotiği böyle içenlere çok kötü haber! İyileşmek isterken zehirlenebilirsiniz

Antibiyotik kullanırken bunlara dikkat etmezseniz hiçbir fayda göremezsiniz! Dakikası dakikasına uyması gerekiyor! İşte ayrıntılar...

Antibiyotiği böyle içenlere çok kötü haber! İyileşmek isterken zehirlenebilirsiniz

Antibiyotikler enfeksiyonlarla savaşan çok değerli ilaçlar olsa da yanlış kullanımı ciddi sorunlara yol açabiliyor. Uzmanlar, antibiyotiklerin etkili ve güvenli bir şekilde kullanılmasının önemine dikkat çekiyor.

VM Medical Park Pendik Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Kale, antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Dr. Kale'ye göre, antibiyotikler yalnızca doktor tavsiyesiyle ve önerilen süre ve dozajda alınmalı.

Antibiyotiklerin etkisini artırmak için her gün aynı saatte içilmesi gerekiyor. Çünkü her ilacın optimum etki saati farklı olabiliyor. Ayrıca 72 saatten önce etkisini tam olarak gösteremeyebiliyor.

antibiyotik kullanımı

Uzman, yanlış kullanımın bakterilere karşı direnç oluşturabileceği uyarısında bulundu. Reçetesiz ve gereksiz antibiyotik alımının da ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti.

Dr. Kale, antibiyotiklerin yan etkileri de dahil olmak üzere kullanımı sırasında dikkat edilecek noktaları anlatarak, sağlıklı bir toplum için doğru antibiyotik kullanımının önemine dikkat çekti.