Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Altın ve borsada parası olanlar aman dikkat! O tarihte piyasalar tepetaklak olacak

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın ve borsada parası olanlara uyarıda bulundu! İslam Memiş'in yatırımcılara önemli açıklamaları nelerdir? İşte ayrıntılar.

Yayın Tarihi: 21.06.2024 21:52
Güncelleme Tarihi: 21.06.2024 21:52

Altın ve borsada parası olanlar aman dikkat! O tarihte piyasalar tepetaklak olacak

Finansal analist İslam Memiş, "bayram tatilinde" altın ve borsa tahminleri yaptı. Memiş, altın ve gümüş satışlarını tahmin ederken Perşembe gününü hedef gösterdi.

islam memiş

Altın ve para piyasa uzmanı İslam Memiş, TV 100'deki köşesinde "bayram tatilinde" altın ve borsalara ilişkin tahminlerde bulundu.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulayan Memiş'in öngörüleri şöyle:

"Kurban Bayramı nedeniyle bu hafta yurt içi piyasalar perşembe gününe kadar kapalı. Küresel piyasaları etkileyecek önemli bir ekonomik veri olmayacak. Hafta konut fiyatları, sanayi üretimi, perakende satışlar ve Çin işsizlik rakamlarıyla başlıyor.

borsa

Avustralya Merkez Bankası'nın Salı günü aldığı faiz kararı, Almanya'nın ZEW endeksindeki ekonomik koşullara ve temel perakende satış verileri, kırmızı kitap, sanayi üretimi verileri dikkat çekiyor.

Çarşamba günü İngiltere TÜFE-ÜFE verileri ve euro bölgesi cari hesapları izlenecek.

Çin'in faiz kararı, Almanya'dan ÜFE, Türkiye'den tüketici güven endeksi ve bütçe dengesi verileri, İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı ve ABD'nin haftalık işsizlik başvuruları Perşembe günü önemli olacak.

Haftanın son günü Cuma günü Japonya'dan yurt içi TÜFE ve PMI verileri, İngiltere'den perakende satışlar ve PMI verileri, Türkiye'den tarımsal girdi fiyat endeksi ve yurt dışı ÜFE verileri, Euro Bölgesi PMI verileri ve ABD'den S&P bileşik, hizmet PMI verileri odak noktasında.

borsa

Almanya'nın ekonomik verileri ve Çin endüstriyel üretim verileri dünya pazarında belirleyici bir rol oynayabilir.

Geçtiğimiz hafta altın ve gümüş fiyatları yükseldi. Ancak direnç seviyesini kırmayı başaramadı. Bu hafta galibiyet görebiliriz. Perşembe gününe kadar sadece yarım ons gerideyiz.

Dolar/TL kuru arttı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması geldi. Piyasa "faiz indirimi beklentisini" ölçmek isteyebilir. Borsa tarafındaki vergi sorunu çözüldü. Ortadan kaybolmadı, ertelendi!

Perşembeye kadar iyi tatiller. Bu her ne kadar dış etken olsa da tatil öncesi risklerini azaltanlar keyif alabilir.

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir.