Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

81 ildeki araç sahipleri dikkat! Artık araçlara takılması zorunlu oldu

Türkiye'de milyonlarca araç sahibini derinden etkileyecek yeni bir uygulama hayata geçiyor. Bu uygulama tüm araçlar için zorunlu hale getiriyor.

Yayın Tarihi: 07.06.2024 08:18
Güncelleme Tarihi: 07.06.2024 08:18

81 ildeki araç sahipleri dikkat! Artık araçlara takılması zorunlu oldu

Vergi kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmalarımız kapsamında ülkemizde akaryakıt sektöründe yeni bir dönem başlatılıyor. Vergi otoriteleri, düzensiz fatura kullanımını önlemek ve vergi geliri kaybını azaltmak amacıyla Ulusal Araç Tanımlama Sistemi'ni (UTTS) uygulamaya koyma kararı aldı. Bu sistem 1 Ocak 2025'ten itibaren zorunlu hale gelecek ve aracın plaka bilgileri otomatik olarak sisteme kaydedilerek benzin istasyonlarında plakanın manuel olarak girilmesine gerek kalmayacak.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, şimdilerde UTTS projesinin uygulama aşamasında olup, akaryakıt sektörü temsilcileriyle toplantılar gerçekleştirmektedir.

Geçtiğimiz günlerde UTTS kapsamında lisanslı araç montajcısı olma yolunda ilerleyen bir firmayla ortaklık kuran darphane, otomotiv sektöründe önde gelen oyuncularına sistemin nasıl çalıştığı, araç montajcılarının görev ve sorumlulukları, kayıt ve lisanslama gereklilikleri konusunda eğitimler veriyor.

81 ildeki araç sahipleri dikkat! Artık araçlara takılması zorunlu oldu

5 Ekim 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmış olan UTTS Tebliği'ne göre ticari amaçlı kullanılan araçların, Gelir İdaresi Başkanlığı'nda belirtildiği üzere 31 Aralık 2024 tarihine kadar araç tanımlama cihazlarıyla donatılması gerekiyor.

Ayrıca, benzin istasyonu operatörlerinin yıl sonuna kadar benzin istasyonlarındaki en az bir pompa ünitesini araç kimlik okuyucuyla donatmaları gerekecek. 5 Ekim 2023 tarihli kararda ayrıca UTTS çerçevesinde akaryakıt satış işlemlerine ilişkin belgelendirme gereklilikleri ve onaylanmış kurumsal prosedürler açıklandı.

Aracın yakıt deposuna takılan elektronik işaretli 'Taşıt Tanıma Birimi' (TTB), akaryakıt alımı sırasında akaryakıt pompasına takılan 'Taşıt Tanıma Okuyucu'yla plaka bilgilerini dijital olarak tarayarak bilgilerin doğrulanmasını sağlar ve yeni nesil pompa ödeme kayıt cihazlarına iletilir. Bu sistem sayesinde plaka bilgileri otomatik olarak makbuz ve faturalara eklenerek akaryakıt maliyetlerinin raporlanması sağlanmaktadır. UTTS, manuel plaka girişi nedeniyle oluşabilecek fatura sahtekarlığının önlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca TTB araçtan çıkarıldığında cihazın artık kullanılamayacağını ve yeniden monte edilmesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca araç sahibinin değişmesi ya da plaka bilgilerinin değişmesi durumunda yeni bir TTB takılması gerekmektedir.

Yakıt maliyetlerini vergi kredisi olarak bildiren kişi ve kuruluşların sahip olduğu araçlar UTTS'ye dahil edilmelidir.

Ancak bu zorunluluk kapsamına girmeyen araçlar da isteğe bağlı olarak sisteme kayıt edilebilmektedir. Yeni düzenlemeler sayesinde yıllık 15 milyar liraya yakın vergi kaybı önüne geçilmesi gerekiyor.