SİNEMA

Orman, ayı, ihanet üçgeni!

  • Rasih Yılmaz
Orman, ayı, ihanet üçgeni!

Dolar milyoneri olan Charles Morse (Anthony Hopkins) genç manken eşinin bir moda kataloğu çekimleri için fotoğraf ekibiyle birlikte Alaska'ya gider. Ancak ekibin fotoğrafçısı olan Robert Green (Alec Baldwin) ile orijinal mekan aramaları sırasında uçakları düşer. Alaska dağlarında yalnız kalan ekip elemanları hayatta kalabilmek için bütün zorluklara göğüs germek zorunda kalır. Bu süreç içerisinde fotoğrafçı Robert Green'in yaşlı dolar milyonerini öldürmek için plan yaptığı ortaya çıkar. Ancak sürekli izlerini takip eden bir ayı, arkadaşlarını öldürmüş, kendilerini de öldürmek için fırsat kolluyordur.

The Edge—İhanet filminin yönetmeni Yeni Zelanda kökenli Lee Tamahori, Venedik Film Festivalinde büyük ilgi gören ve ülkemizde de kısa bir süre vizyonda kalan Bir Zamanlar Savaşçıydılar filmiyle dikkatleri üzerine çekmişti. The Edge — İhanet'te de yönetmeni üne kavuşturan Bir Zamanlar Savaşçıydılar'daki gibi insan doğası ve tabiat ön planda. Filmin senaryosunu kaleme alan David Mamet'in de insan psikolojisinin ve kişisel ilişkilerin ana tema olarak öne çıkmasında büyük katkıları var kuşkusuz. Ancak Tamahori'nin vermek istediği aksiyon ile senaryonun geneline yayılmış psikolojik atmosfer iyi bir sentez olarak karşımıza çıkmıyor. Bununla birlikte The Edge—İhanet harika tabiat görüntüleri sunuyor bize.

Filmde ön planda olan iki isim var; Anthony Hopkins ve Alec Baldwin. Oscar ödüllü Kuzuların Sessizliği'nde oynadığı tutuklu sapık rolü hâlâ akıllardan çıkmayan Anthony Hopkins, The Edge—İhanet'te adeta döktürüyor. Ancak Alec Baldwin için aynı şeyi söylemek güç. Rol, tabiri caizse Baldwin'e bir gömlek büyük gelmiş. Arkadaşını öldürmek isteyen ancak tabiat koşulları sonucu da ölmekten korkan bir insanın karışık ruh halini bir türlü perdeye yansıtamamış. Bununla birlikte filmde bir çok oyuncudan daha çok gözüken katil ayının ise rolünü harika bir biçimde yerine getirdiğini belirtmeliyiz. Sonuç itibariyle vakit olursa izlenecek bir film The Edge—İhanet.